Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Montero

14.05.2015

MonteroMiejscowość Montero leży w strefie tropikalnej wilgotnej i równinnej na wschodzie Boliwii około 50 km na północ od Santa Cruz, stolicy departamentu. To właśnie miejsce franciszkanie z krakowskiej prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię wybrali w 1976 roku na swoją pierwszą placówką misyjną w Boliwii. 7 sierpnia 1977 Zakonowi została powierzona parafia p.w. Najświętszej Maryji Panny od Wykupu Niewolników. Na jej miejskim terenie istnieje kościół parafialny, sześć kaplic i sześć domów żeńskich zgromadzeń zakonnych. Obsługiwane są także kaplice we wioskach.

Bracia prowadzą duszpasterstwo wojskowe w pobliskich koszarach oraz duszpasterstwo więźniów w miejscowym areszcie. Co czwartek grupa parafian przygotowuje posiłek dla około 120 więźniów. Dzięki staraniom parafii franciszkańskiej w więzieniu (parroquialasmercedes.blogspot.com) funkcjonuje internistyczna szkoła podstawowa, w którym obecnie uczy sie ponad dwudziestu więźniów. Organizowane są kilkumiesięczne kursy fryzjerskie, obsługi komputera oraz kroju i szycia.

Praca franciszkanów to przede wszystkim posługa duszpasterska, przygotowywanie do sakramentów i udzielanie ich, jak również szeroka rozbudowana działalność socjalna na rzecz społeczności lokalnej. Przy klasztorze w Montero organizowane są spotkania dla dzieci pracujących na ulicy jako czyścibuty, gazeciarze, tragarze, a czasem po prostu mieszkających na ulicy. Parafialna Caritas „Chleb sw. Antoniego” pomaga ponad 100 ubogim rodzinom. 

Władze miasta doceniły wkład franciszkanów w rozwój miasta odznaczając kilku z nich. O. Peregryn Ziobro (zmarły w r. 2003) znany był w Montero z szerokiej działalności duszpastersko-społecznej. Był także honorowym obywatelem tego miasta wdzięcznego za wybudowane przez niego żłobki, szkoły, filię uniwersytetu, kaplice, klasztory. Na tą listę honorowych obywateli został również wpisany w 2008 roku o. Jan Kukla.

Parafia i klasztor pw. Nuestra Senora de Las Mercedes

MONTERO - Santa Cruz de la Sierra 
Calle 10 de Mayo # 112 
Casilla 75

tel. 00591/(3) 922 01 84

e-mail: ofmconv@cotas.net 
www.parroquialasmercedes.blogspot.com

Tytuł: Najświętsza Maryja Panna od Wykupu Niewolników
Do lutego 1993, siedziba delegata prowincjalnego, a następnie kustosza prowincjalnego
Czas powierzenia parafii Zakonowi: 07.08.1977
Kanoniczne ustanowienie klasztoru: 17.07.1983Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij