Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Moskwa. Spotkanie formacyjne franciszkanów.

18.02.2015

Franciszkanie działający w Rosji zebrali się w dniach 3-5 lutego w klasztorze św. Franciszka w Moskwie, aby uczestniczyć w spotkaniu formacyjnym z okazji obchodów Dnia Życia Konsekrowanego w roku – z woli papieża Franciszka - poświęconym w sposób szczególny życiu zakonnemu. Spotkanie formacyjne poprzedziła uroczystość w katedrze moskiewskiej – mszy św. z okazji Ofiarowania Pańskiego przewodniczył abp. Paolo Pezzi. Wśród koncelebransów znalazł się mi. in. kustosz i przewodniczący przełożonych wyższych w Rosji fr. Nicolaj Dubinin. Świątynię licznie wypełnili zakonnicy i siostry zakonne z całej diecezji moskiewskiej p.w. Matki Bożej.

3 lutego uczestnicy spotkania wysłuchali dwóch konferencji. Pierwszą - o ewolucji teologicznej i nauczaniu magisterium Kościoła na temat życia konsekrowanego od Soboru Watykańskiego II do czasów obecnych - wygłosił profesor seminarium w Petersburgu, klaretyn, ks. Mariano Sedano Sierra. Autorem drugiej – na temat doświadczenia życiowego św. Franciszka i św. Antoniego jako paradygmatu dla wszystkich osób konsekrowanych – był wykładowca z Padwy, fr. Alessandro Ratti OFMConv.

Przedstawiono różne, komplementarne, sposoby życia, które ilustrują podwójne powołanie zakonne, „życie mieszane” (kontemplacyjne i apostolskie); życie na wzór aniołów, którzy nieustannie stoją przed Panem i jednocześnie strzegą, chronią ludzi i głoszą im słowo Pana. Spotkanie zakończyło się wspólną dyskusją uczestników.

W dniach 4-5 lutego piętnastu zakonników z kustodii rosyjskiej kontynuowało spotkanie we własnym gronie omawiając zagadnienia związane bezpośrednio z życiem kustodii. Przede wszystkim dyskutowano nad zarysem pierwszego rozdziału odnawianych Konstytucji konfrontując wersje polską i włoską tekstu.

Spotkanie wszystkich zakonników kustodii w jednym miejscu, ze względu na bardzo duże odległości pomiędzy poszczególnymi klasztorami, nie zdarza się zbyt często, dlatego to obecne wykorzystano również jako okazję do wspólnego świętowania. Atmosfera ciepła i radości kontrastowała z niską temperatur panujących w lutym w Moskwie.

fr. Alessandro Ratti OFMConv

za: ofmconv.netTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij