Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Msza Święta za i w intencji mężczyzn

12.02.2018 kg .

Jasło | Sanktuarium Św. Antoniego i Klasztor franciszkanów w Jaśle

„Msza Święta za i w intencji mężczyzn” z założenia jest oparta na osobie Jezusa. Mężczyźnie silnym, ale zarazem czułym, działającym, będącym cały czas w drodze, a równocześnie wychodzącym naprzeciw. To On swoją postawą przemienia serca, myślenie, pochyla się nad nędzą każdego z nas bez wyjątku. Jest wzorem do naśladowania.

Msza za mężczyzn jest również zaproszeniem dla kobiet i wszystkich tych, którzy pragną modlić się w tej intencji. Za dobrych mężów, braci, przyjaciół, za nowe i liczne powołania, za ich odwagę, mądre decyzję, wytrwałość.

Czemu zaproszenie adresowane jest również do kobiet? Ponieważ kobiety towarzyszyły Jezusowi. Wyróżniał, doceniał, słuchał, podpowiadał, uzdrawiał, wskazywał na Pana Boga. Dzięki temu one zmieniały dotychczasowe życie. Niektóre również zdobywały się na odważny krok jak apostołowie. Zostawiając wszystko, szły za nim, posługując innym. Niektóre były obecne przy Nim do samego końca. Dlatego też nie od dziś wiadomo, że wytrwała modlitwa dzielnych kobiet potrafi zdziałać cuda. Chociażby przykład św. Moniki, matki św. Augustyna.

Nawet święci i najwięksi przewódcy mieli swoje upadki. W tychże upadkach Pan Bóg ich odnajdywał. Doświadczenie bliskiej relacji z Bogiem wywoływało i wywołuje nadal ogromne zmiany.

Nie brakuje w dzisiejszych czasach mężczyzn odważnych. Na czym więc polega kryzys męskości? Brakuje odwagi i chęci w działaniu. Wielu mężczyzn woli działanie w pojedynkę, zapominając, że we wspólnocie Kościoła jest siła. Wciąż brakuje liderów, wzorców. Mężczyźni praktykujący wartości ewangeliczne na co dzień zarażają i inspirują innych. Są w stanie przekonać, że warto być szaleńcami Pana Boga. Wspólnie i dzięki takiej  postawie można zrobić wiele dobrego. 

Mądrość, siła, odpowiedzialność i honor. Cztery wartości, na których opiera się Kodeks Honorowy Męskiej Strona Rzeczywistości. Kodeks Honorowy to doskonała przestrzeń dla kształtowania charakteru mężczyzny poprzez podejmowanie wyzwań w oparciu o sprawdzone zasady i wartości ewangeliczne. Mężczyzna, dbający o te cztery konkretne sfery w swoim życiu, jest wsparciem i oparciem, a także pomocą w rodzinie i środowisku, w którym jest mu dane przebywać.

Męska Strona Rzeczywistości wywodzi się ze Wspólnoty Indywidualności Otwartych. Jest to spólnota mężczyzn, którzy kierują swoim życiem, którzy podejmują decyzje i biorą za nie odpowiedzialność. Jest też drogą wszechstronnego rozwoju męskości prowadzącą do zmiany jakości życia.

Ta z kolei początek ma w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, która powstała jako odpowiedź na kryzys męskości. Pomysłodawcą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest ks. Jacek „Wiosna” Stryczek, lider społeczny z Krakowa. EDK jest z założenia miejscem dla każdego mężczyzny szukającego Boga i chcącego odkryć swoją tożsamość.

Mężczyzna wierzący i zawierzający. Mężczyzna, dla którego wzorem jest Jezus, cały czas uczy się dokonywać mądrego wyboru. Nie rani a leczy, nie rujnuje a buduje, dba o relacje. Nie ustaje w walce, najpierw o siebie, a potem o bliskie mu osoby.

Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą. Cytat ze św. Augustyna, towarzyszył pierwszej „Mszy za i w intencji mężczyzn” w Krośnie. Był też zaproszeniem aby podjąć wyzwanie i dołączyć do Męskiej Strony Rzeczywistości. Podkarpacie.

„Mszę za i w intencji mężczyzn” w Krośnie zainicjował o. Jacek Wójtowicz, franciszkanin, zdobywca Korony Polskich Maratonów jako ksiądz ekstremalny, biegacz długodystansowy. Rozpowszechnił również ideę Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Krośnie i Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Jaśle. Nie spoczywa na laurach, zachęca innych. Bierze odpowiedzialność za ludzi, spala się dla nich jako kapłan. Inspiruje swoją postawą innych jak Jezus, który jest również dla niego wzorem do naśladowania.

Wojownik w słusznej sprawie. Mężczyzna. Dowódca legionu, kierownik korporacji, dyrektor szkoły, mąż w rodzinie, syn, brat, przyjaciel... Kim jesteś dla innych? Jaki jesteś dla innych? Jaki jesteś dla siebie? Odpowiedź jest prosta. Co dajesz, w takiej samej postaci otrzymujesz w zamian.

Chcesz rozwijać się duchowo i fizycznie na poważnie? Przyjrzyj się MSR – Podkarpacie. Jeśli pragniesz stać się indywidualnością (nie mylić z indywidualistą), człowiekiem niepodążającym za tłumem, gdzie Pan Bóg jest na pierwszym miejscu, to jest tam również miejsce dla Ciebie. Pamiętaj, że możesz się sprawdzić w samotnym przejściu EDK, a będąc w MSR możesz przystąpić do Służby Liturgicznej.

Mężczyzno z Sanoka, Krosna i Jasła, do dzieła!

Męska Strona Rzeczywistości – Podkarpacie, to miejsce, w którym poznasz swoje granice, a później je przekroczysz. Znajdziesz w sobie siłę, żeby realizować pasje, odkrywać swoją naturę. Roczna formacja. Rok formacyjny zaczyna się w październiku i trwa do czerwca. Chętni poznają jasne i twarde zasady przynależności do MSR. Będą podejmować wyzwania osobiste i wspólnotowe. Wiek aby przynależeć? Od 25 w górę, do momentu kiedy chcesz się rozwijać na serio. Jeśli jesteś zdeterminowany, chcesz wymagać od siebie i stawać się lepszym niż dotąd. Dołącz! Poznaj siebie, zasmakuj przygody, zapanuj nad siłą, bądź mężczyzną!

Męska Strona Rzeczywistości powstała z potrzeby zmiany – zmiany standardowego spojrzenia na mężczyznę w Kościele. MSR skupia się na pogłębianiu tożsamości płciowej mężczyzn w oparciu o wartości ewangeliczne. Realizuje się to poprzez podejmowanie wyzwań i zaangażowanie w pracę w pięciu kluczowych obszarach MSR: duchowość, aktywność fizyczna, praca na rzecz innych, życie zawodowe, relacje. Łączy się to w cztery wartości Kodeksu Honorowego: SIŁA (regularny sport), ODPOWIEDZIALNOŚĆ (regularna służba), MĄDROŚĆ (regularna modlitwa) i HONOR (regularne podejmowanie wyzwań).

MSR to styl życia, wszechstronny rozwój poprzez pracę w pięciu obszarach: medytacja, aktywność fizyczna, relacje, służba, życie zawodowe, a także męska przyjaźń, przygoda i wspólne szukanie prawdy. Obalając stereotypy mężczyźni otwierają się na zmiany i zdobywanie nowych kompetencji.

Na dołączonym zdjęciu wizytówki, są podane numery  telefonów liderów z poszczególnych miast Podkarpacia, pod którymi można dowiedzieć się więcej na temat MSR – Podkarpacie. Wiele innych informacji jest dostępnych na profilu FB.

Módl się i podejmuj wyzwania! Wyzwanie w Kodeksie Honorowym MSR tworzą 3 elementy: zmiana, zaparcie się siebie oraz wygrana przynosząca dobre owoce. Wyzwanie jest zatem celem, ale takim, który spowoduje, że się zmienisz i zmieni się też jakość Twojego życia.

Pierwsza „Msza za i w intencji mężczyzn” miała miejsce 26 stycznia 2018 r. o godz. 18 w Krośnie w Parafii Nawiedzenia NMP. Kolejna już w lutym. Data będzie podana wkrótce. Wspomniana Msza Święta będzie odprawiana co miesiąc.

Jestem kobietą i jestem dumna, że wielu mężczyzn było obecnych na tej Mszy Świętej wieczornej. Tym razem przeważała ich ilość w porównaniu do obecnych  kobiet. Wspieram tę inicjatywę. Od wielu lat pragnę również zrozumieć mężczyzn, a obecność moja na tej Eucharystii pozwoliła mi głębiej spojrzeć, odkryć sedno, że sami z siebie nic nie możemy.

Zapraszam i zachęcam! Warto przyjść, warto modlić się za mężczyzn, warto służyć!

Maria Ostapińska, JasłoTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij