Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Msza święta za ludzi telewizji w kościele Zakonu św. Klary w Krakowie

30.07.2022 Jan Maria Szewek

11 sierpnia 2022 r., w uroczystość św. Klary z Asyżu – patronki ludzi telewizji, klauzurowe siostry klaryski zapraszają pracowników tego mediów do swojego kościoła przy ul. Grodzkiej 54 w Krakowie, na Mszę świętą o godz. 17.00, która będzie sprawowana w ich intencjach.

„Pragnę w imieniu Wspólnoty Sióstr Klarysek w Krakowie bardzo serdecznie zaprosić do udziału w Eucharystii w uroczystość świętej Klary 11 sierpnia w kościele św. Andrzeja Apostoła o godzinie 17.00, podczas której o. Jan Maria Szewek będzie modlił się szczególnie za wszystkich pracowników telewizji, wypraszając dla nich potrzebne łaski” – napisała matka ksieni, siostra Agnieszka Kutyna w okolicznościowym liście.  

Św. Klara z Asyżu została ogłoszona patronką wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób uczestniczą w przygotowywaniu i przekazywaniu programów telewizyjnych przez papieża Piusa XII w roku 1958.

Wybór średniowiecznej zakonnicy na patronkę telewizji związany był z historią opisaną przez biografa, brata Tomasza z Celano we „Wczesnych źródłach franciszkańskich”. Kiedy św. Klara na rok przed śmiercią leżała schorowana w łóżku i z tego powodu nie mogła uczestniczyć w Pasterce, to w nadprzyrodzonej wizji - jakby na telebimie - zobaczyła zebranych ludzi w kościele św. Franciszka z Asyżu i w sposób duchowy uczestniczyła we mszy św., widząc i słysząc wszystko, co tam się działo.

„Słyszała braci radośnie śpiewających psalmy, uważała na melodie kantorów, wreszcie słyszała granie instrumentów. Doznała jeszcze większego cudu, gdyż zobaczyła żłóbek Pański” - relacjonuje franciszkański biograf. „Za łaską Chrystusa słyszałam dosłownie całe nabożeństwo, jakie było odprawiane tej nocy w kościele św. Franciszka” - przytacza wyznanie św. Klary zakonnik.

Msze św. za ludzi telewizji sprawowane są u sióstr klarysek w Krakowie od roku 2005.

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij