Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Msza za ludzi telewizji za przyczyną św. Klary

09.08.2015

We wtorek 11 sierpnia klauzurowe siostry klaryski będą się modlić za ludzi telewizji, którym od ponad pół wieku patronuje założycielka ich zakonu – św. Klara z Asyżu.

W Krakowie przy ul. Grodzkiej 54 o godz. 17.00 zostanie odprawiona uroczysta msza św. w intencji tych wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób uczestniczą w przygotowaniu i przekazywaniu programów telewizyjnych.

To jedyne miasto, gdzie są i siostry klaryski, i oddziały największych ogólnopolskich kanałów telewizyjnych.

Może dziwić fakt, że patronką medium, które powstało w XX w., jest zakonnica z XIII w. Pius XII w breve „Clarius explendescit”, ogłaszającym św. Klarę „niebiańską przed Bogiem patronką telewizji”, odwołał się do historii zapisanej w „Źródłach franciszkańskich”.

„Kiedy św. Klara na rok przed śmiercią leżała schorowana w łóżku i z tego powodu nie mogła uczestniczyć w Pasterce, to w nadprzyrodzonej wizji - jakby na telebimie - zobaczyła zebranych ludzi w kościele św. Franciszka z Asyżu i w sposób duchowy uczestniczyła we mszy św., widząc i słysząc wszystko, co tam się działo” – przypomina ksieni krakowskiego klasztoru s. Barbara Dragon OSC.

„Słyszała braci radośnie śpiewających psalmy, uważała na melodie kantorów, wreszcie słyszała granie instrumentów. Doznała jeszcze większego cudu, gdyż zobaczyła żłóbek Pański” - relacjonuje franciszkański biograf brat Tomasz z Celano.

„Za łaską Chrystusa słyszałam dosłownie całe nabożeństwo, jakie było odprawiane tej nocy w kościele św. Franciszka” - przytacza wyznanie św. Klary zakonnik.

Można by rzec, że była to pierwsza udokumentowana transmisja.

jms

foto: Wikimedia CommonsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij