Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Munyonyo. Kurs formacyjny

16.06.2022 . kg

Munyonyo | Munyonyo Martyrs' Shrine

W święto św. Antoniego z Padwy w Sanktuarium Męczenników Ugandyjskich w Munyonyo rozpoczął się pięciotygodniowy kurs formacyjny dla braci pochodzących z trzech franciszkańskich rodzin (OFM, OFMCap, OFMConv) z piętnastu krajów.

Munyonyo jest dzielnicą stolicy Ugandy, Kampali, w której Bracia Mniejsi Konwentualni są obecni od 2013 r. W 2017 r. arcybiskup Kampali poprosił braci o rozwój i promocję obszaru, na którym pierwsi chrześcijańscy męczennicy ugandyjscy: św. Andrzej Kaggwa (patron katechetów), św. Denis Ssebugwawo (patron chórów) i św. Pontian Ngondwe (patron żołnierzy), zginęli śmiercią męczeńską w 1886 r., a także rozpoczęła się droga do męczeństwa Karola Lwangi i jego towarzyszy, których w liturgii Kościoła wspominamy 3 czerwca. 29 lipca 2019 r. Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Robert Sarah podniósł franciszkański kościół do godności bazyliki mniejszej. Obecnie bracia służą miejscowej społeczności, a także licznym pielgrzymom, którzy licznie odwiedzają święte miejsce.

Bieżący kurs zorganizowany przez Sekretariat Generalny Animacji Misyjnej ma na celu ugruntowanie misjonarzy w dawaniu świadectwa i kontekstualizację rzeczywistości misyjnej (antropologicznej, socjologicznej i eklezjologicznej) w Afryce. Tematyka kursu zawiera m.in. ogólne wyobrażenia o kontynencie afrykańskim, problemy zdrowotne w Afryce, historię ewangelizacji w Afryce, podstawy misjologii (biblijnej, teologicznej, historycznej, eklezjologicznej), inkulturyzację Afryki (podejście do ewangelizacji, organizacja misji, budowle, liturgia, obecność Maryi w Afryce), dialog (braterski, międzyplemienny, międzyreligijny, ekumeniczny, międzykulturowy, synodalność), ekonomię (projekty, samowystarczalność, ewangeliczne ubóstwo), wyzwania (globalizacja, migracja, wielokulturowość, klerykalizm, nadużycia i ochrona nieletnich oraz osób dorosłych wymagających szczególnej troski, nowe technologie komunikacyjne). Ideą kursu jest również pogłębienie rozeznania i zaangażowanie braci w przeżywanie swojego misyjnego posłannictwa, biorąc pod uwagę jego konteksty i wyzwania. Niezwykle istotne jest również wspólne uczestnictwo trzech gałęzi franciszkańskich dążących do wzmocnienia współpracy międzyzakonnej, która będzie sprzyjać bardziej efektywnym inicjatywom misyjnym we wspólnym dawaniu świadectwa wiary.

o. Łukasz MężykTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij