Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Na Wielki Post: Bądź sobą!

26.02.2020 Andrzej Zając

Slogan o szczególnej sile nośnej: Bądź sobą! Tylko co to znaczy? Jego treść, czy to w formie imperatywu, czy stwierdzenia, jest zachętą do oryginalności albo argumentem w bronieniu własnej odrębności. Pytanie na Wielki Post: Co to znaczy być sobą?

Nikt z ludzi nie został stworzony na obraz samego siebie, ale na obraz i podobieństwo Syna Bożego. Czym jest obraz i podobieństwo? Obraz to nie fotokopia, a podobieństwo ma charakter dynamiczny. Im bardziej jestem do Niego podobny, tym bardziej jestem sobą. Każde odejście od Niego, niepodobieństwo do Niego jest rozejściem się z samym sobą. Dysharmonia, dywergencja, niespójność. W tym jest realne źródło bólu, frustracji, przygnębienia.

Wielki Post to dobry czas, by pociągnąć dalej tę refleksję. W Adwencie przygotowujemy się na przyjście Pana, a w Wielkim Poście to my przybliżamy się do Niego. Chodzi o to, by towarzysząc Mu z bliska w zdarzeniach z Jego życia, we własnym rozpoznawać podobne doświadczenia. Im bliżej Niego jestem, tym bliżej jestem siebie, tym bardziej jestem sobą. Więcej niech dopowiedzą poetyckie słowa, które mówią o prozie ludzkiego bycia:

Nie by Ciebie do zmiłowania
nakłonić bo łaskawy jesteś bez
mojego głodu

głód zmiłowania chcę poczuć
całym sobą by we mnie mnie
było mniej a Ciebie więcej

(Modlitwa XXIX w czasie Wielkiego Postu pochodzi z tomiku: Andrzej Zając, Modlitwa na brzegu gazety, Wydawnictwo Papierowy Motyl, Warszawa 2015, s. 43)Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij