Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Nabożeństwa czerwcowe

06.06.2019 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

Rozpoczęliśmy czerwiec – miesiąc poświęcony w sposób szczególny czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Główną rolę w rozpowszechnieniu nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa odegrała św. Małgorzata Maria Alacoque, której Jezus dał 12 obietnic, dotyczących czcicieli Jego Serca.

 1. Dam im łaski, potrzebne w ich stanie.
 2. Ustalę pokój w ich rodzinach.
 3. Będę ich pocieszał w utrapieniach.
 4. Będę ich pewną ucieczką w życiu, a szczególnie w godzinę śmierci.
 5. Będę im błogosławił w ich przedsięwzięciach.
 6. Grzesznicy znajdą w mym Sercu źródło i ocean miłosierdzia.
 7. Dusze oziębłe staną się gorliwymi.
 8. Dusze gorliwe prędko dojdą do doskonałości.
 9. Będę błogosławił domom, w których wizerunek Serca mojego będzie czczony.
 10. Osoby, które będą to nabożeństwo rozszerzały, będą miały imię swoje wypisane w Sercu moim.
 11. Dam kapłanom dar wzruszania serc nawet najzatwardzialszych.
 12. W nadmiarze miłosierdzia Serca mojego przyrzekam tym wszystkim, którzy będą komunikować w pierwsze piątki miesiąca przez dziewięć miesięcy z rzędu w intencji wynagrodzenia, że miłość moja udzieli łaskę pokuty, iż nie umrą w mojej niełasce, ani bez Sakramentów świętych, a Serce moje będzie im pewną ucieczką w ostatniej godzinie życia.

Z biegiem czasu wykształcił się zwyczaj odprawiania codziennych nabożeństw do Serca Jezusa w miesiącu czerwcu. Ich pomysł wyszedł w połowie XIX w. od Anieli de Sainte-Croix, francuskiej siostry zakonnej. Będąc jeszcze w nowicjacie doszła do wniosku, że skoro maj jest poświęcony Matce Bożej, to czerwiec należy ofiarować Sercu Jezusowemu. Podzieliła się tą myślą ze współsiostrami, które uznały pomysł za dobry i przedstawiły go biskupowi paryskiemu. Wybór terminu miał także związek z faktem, że właśnie w czerwcu, w roku 1675, doszło do najważniejszego z wielkich objawień doświadczonych przez św. Małgorzatę Marię Alacoque.

Papież Pius IX zatwierdził nabożeństwo czerwcowe jako oficjalną modlitwę Kościoła w roku 1873.

W Polsce po raz pierwszy nabożeństwo czerwcowe odprawiono 1 czerwca 1857 r. w kościele Sióstr Wizytek w Lublinie.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij