Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Nabożeństwo mitry - zapraszamy!

21.10.2020 . kg

Kraków | Klasztor i Bazylika Franciszkanów pw. św. Franciszka z Asyżu

Boli Cię głowa? Miewasz migreny? Wydaje się, że nic nie pomaga? Bł. Jakub Strzemię na pewno pomoże! Krakowscy franciszkanie zapraszają na wyjątkowe nabożeństwo mitry bł. Jakuba, które już po raz kolejny odbędzie się w Bazylice św. Franciszka z Asyżu (środa, 21 października 2020 r. po Mszy Świętej o godz. 16.30).

W święto współpatrona franciszkańskiej prowincji zakonnej, bł. Jakuba Strzemię, tj. 21 października 2020 r., w Bazylice św. Franciszka z Asyżu, po Mszy Świętej o godz. 16.30, po raz kolejny zostanie odprawione tzw. Nabożeństwo mitry bł. Jakuba Strzemię, którego korzenie sięgają średniowiecza. Warto wiedzieć, że po śmierci abpa Jakuba (+1409) jego mitrę biskupią kapłani franciszkańscy nosili do chorych na migreny, bóle i zawroty głowy. Relikwią tą dotykano głów chorych i dolegliwości mijały. Dlatego od najdawniejszych czasów bł. Jakub uważany jest za patrona chorych na bóle głowy. Uczy nas także ufności Bożej Opatrzności, aby nas w życiu doczesnym głowa o nic nie bolała.

Sama mitra dziś nie posiada średniowiecznej formy, ale barokową. Dla ratowania zniszczonej pamiątki zmieniono jej formę, a zniszczone elementy w XVIII w. zastąpiono nowymi. Należy jednak wiedzieć, że złoty materiał, tkany w andegaweńskie lilie heraldyczne, stanowiący zasadniczą część wypełniającą tarcze mitry, jest autentycznym materiałem pochodzącym ze średniowiecznej mitry abpa Jakuba i stanowi dla nas cenną relikwię.

W dawnych czasach rozpoczęto także odprawiać tzw. Nabożeństwo mitry bł. Jakuba. Odbywało się ono w kościele lwowskich franciszkanów, gdzie przechowywano cały strój pontyfikalny Patrona. Po wojnie wszystkie zabytkowe przedmioty przewieziono do Polski, a cenne pamiątki po bł. Jakubie trafiły do skarbca klasztoru franciszkanów w Krakowie.

Pierwszy raz po II wojnie światowej, Nabożeństwo mitry bł. Jakuba odprawione zostało 31 lipca 2009 r., w Kalwarii Pacławskiej podczas 22. Franciszkańskiego Spotkania Młodych podczas jubileuszowej peregrynacji relikwii bł. Jakuba, z racji 600-lecia jego śmierci. Drugi raz odprawione zostało w kaplicy Franciszkańskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi-Łagiewnikach w ramach triduum ku czci bł. Jakuba, 18 października 2014 r., wtedy też mitra oraz pozostałe elementy stroju pontyfikalnego wraz z innymi pamiątkami związanymi z osobą Błogosławionego, prezentowane były na specjalnej wystawie zorganizowanej przez Instytut Franciszkański przy współpracy z Muzeum Miasta Łodzi. W Krakowie Nabożeństwo mitry bł. Jakuba, po raz pierwszy odprawione zostało w roku 2016 i spotkało się z dużym zainteresowaniem.

Znak mitry bł. Jakuba, jaką przykładano w dawnych czasach do głów chorych, by zostali uzdrowieni, także i dla nas współczesnych, jest niezwykłym znakiem. Mitra wskazuje na mądrość Bożą. Jej dwie tarcze symbolizują Stary i Nowy Testament – a więc Słowo Boga do człowieka. Słowo, które stwarza, daje życie, podtrzymuje, które wyjaśnia, a także Słowo, które uzdrawia. Bóg uzdrawiał poprzez ten znak mitry i chce to czynić nadal. Zwracamy uwagę na różne talizmany, jakie dziś zalewają świat, czemu tak mało zwracamy uwagę na znaki, które daje nam Bóg? Znaki, które doprowadzają nas do sakramentów. Często najpierw jest jakiś cud, znak, a później spowiedź, Eucharystia, nawrócenie i Boże życie. A zatem: „Przez przyczynę bł. Jakuba Strzemię niech Bóg uwolni cię od choroby duszy i ciała. Amen”.

o. Rafał Maria Antoszczuk OFMConv

Nabożeństwo mitry bł. Jakuba w Kalwarii Pacławskiej podczas 22. Franciszkańskiego Spotkania Młodych - 31 lipca 2009 r.

Nabożeństwo mitry bł. Jakuba w kaplicy Franciszkańskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi-Łagiewnikach - 18 października 2014 r.

Wystawa zorganizowanej przez Instytut Franciszkański w Łodzi-Łagiewnikach przy współpracy z Muzeum Miasta Łodzi.

Nabożeństwo mitry bł. Jakuba w Bazylice św. Franciszka z Asyżuw  Krakowie - 21 października 2017 r.



Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij