Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Narodowe Święto Niepodległości w Horyńcu-Zdroju

15.11.2021 . kg

Horyniec | Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP i Klasztor Franciszkanów

11 listopada 2021 r. o godzinie 9:00 w kościele pw. bł. Jakuba Strzemię w Horyńcu-Zdroju rozpoczęła się Msza Święta w intencji Ojczyzny z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości. Przewodniczył jej Jego Ekscelencja ks. bp dr hab. Mariusz Leszczyński.

Proboszcz o. Bogdan Klóska powitał zgromadzonych: poczty sztandarowe, przedstawicieli władz samorządowych i służb mundurowych, dyrekcję Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Horyńcu-Zdroju, harcerzy, kuracjuszy i parafian.

W homilii ks. bp nawiązał do historii Polski, szczególnie do wydarzeń sprzed 103 lat. Cytując słowa bł.  Prymasa Wyszyńskiego, bpa Bilczewskiego czy św. Jana Pawła II, podkreślił rolę wiary Polaków w walce o wolność.

Dalszy ciąg uroczystości odbył się przy Pomniku Wolności na horynieckim cmentarzu. Harcerze zaciągnęli wartę, delegacje władz i organizacji samorządowych oraz zakładów pracy złożyły kwiaty, zapalono znicze. Ks. bp Mariusz Leszczyński przypomniał  historię pomnika, który społeczność przedwojennego Horyńca ufundowała w 1928 r., czyli w  10. rocznicę walk o Horyniec w czasie wojny polsko-ukraińskiej. Po wojnie pomnik był w ruinie, potem podreperowano go sposobem gospodarczym. Dopiero w 2017 r. dzieło dłuta Grzegorza Kuźniewicza doczekało się profesjonalnej, gruntownej restauracji. Dziś wyróżnia się swoim pięknem na tle innych okolicznych pomników. Ks. bp poprosił zebranych o wspólną modlitwę za wszystkich, którzy oddali życie za wolność. Uroczystości zakończyły się odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego zgodnie z inicjatywą ,,Niepodległa do hymnu”.

Agata NesterakTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij