Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

01.03.2021 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

1 marca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W 2001 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski. Było to pierwsze tej rangi uhonorowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Nazwa „Żołnierze Wyklęci” przypomina, że przez długie lata nie wolno było mówić o tych bohaterach. Zamordowanych chowano bezimiennie, nocą, a miejsca pochówku często równano z ziemią.

Wśród „Żołnierzy Wyklętych” znajdowali się także zakonnicy, siostry zakonne, księża diecezjalni, a nawet biskupi.

Od 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony corocznie. Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia – tego dnia w 1951 r. wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

fot. za: www.ipn.gov.plTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij