Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Nawet szarość jaśnieje. Powieść o wyjątkowych kobietach XIX wieku – o. Zdzisław Józef Kijas

13.04.2018 . kg

Bratni Zew | Wydawnictwo Franciszkanów „Bratni Zew”

Powieść na motywach życia i działalności bł. Marii Luizy Merkert, założycielki Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, dla której sensem życia staje się pomoc chorym, biednym i opuszczonym.

PREMIERA KSIĄŻKI: 12.04.2018 r.

Śląskie miasto drugiej połowy XIX w. Dynamiczny rozwój przemysłu, proces rodzenia się ruchu socjalistycznego, rozkwit kapitalizmu, świat pozbawiony skrupułów i sentymentów. A po drugiej stronie bezrobocie, złe warunki sanitarne, choroby, skrajne ubóstwo i ludzie wyrzuceni na margines życia, którym przychodzi walczyć z przeciwnościami o każdy dzień. Samotni w tłumie. To wszystko stanowi tło obrazu, w centrum którego znajduje się wyjątkowa postać Maria Luiza Merkert, która potrafi dostrzec każdego potrzebującego człowieka, bez względu na jego narodowość, wyznanie czy płeć, widząc w nim cierpiącego Chrystusa. Walcząc z przeciwnościami losu, dzięki swojej determinacji, przedsiębiorczości i sile charakteru doprowadza do powstania Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety.

Niniejsza powieść obejmuje lata 1852-1872. Wcześniejsze losy Marii Luizy Merkert autor opisał w książce "Tam, gdzie rodzi się życie. ", wydanej w grudniu 2016 r.

Informacje o autorze

Autor książki, o. prof. dr hab. Zdzisław Józef Kijas, franciszkanin, to ceniony teolog i znawca duchowości. Nie brakuje więc w książce analizy duchowej bohaterów, opisów ich wewnętrznych rozterek i walki, jaką każdy z nich musiał stoczyć, by stanąć na wysokości zadania przygotowanego mu przez Boga. 

Autor jest pracownikiem watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, laureatem nagrody naukowej im. Włodzimierza Pietrzaka i włoskiej nagrody literackiej "Come Barbara".Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij