Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Neoprofesi

23.09.2019 Jan Maria Szewek

W sobotę 21 września 2019 r. w Kalwarii Pacławskiej ośmiu braci (sześciu z krakowskiej, a dwóch z czeskiej prowincji franciszkanów) złożyło pierwsze śluby zakonne. Zobowiązali się przez najbliższy rok żyć w posłuszeństwie, bez własności i w czystości. 1 października rozpoczną w Krakowie studia filozoficzno-teologiczne.

Krakowski prowincjał o. Marian Gołąb pogratulował braciom, że byli gotowi Bogu złożyć tak wielką ofiarę i podziękował im za to.

„Ci bracia zdecydowali się na ofiarę ze swojego życia w ślubach, oddając całe swoje życie Bogu. Wszystko. Drodzy bracia to jest ofiara, którą Pan Bóg przyjął, zaakceptował, zgodził się na nią. Dziękuję wam za to, że usłyszeliście głos Pana, że pozwoliliście się temu wezwaniu prowadzić i ostatecznie zdecydowaliście się powiedzieć Bogu ‘tak’” – mówił ich wyższy przełożony.

Prowincjał życzył im, aby tak dalej żyli, aby kiedyś usłyszeli od Boga: „Dobrze, sługo dobry i wierny! Wejdź do radości twego Pana”.

„Nasza ofiara jest niczym do tej radości, która nas czeka w wieczności. Obyście nigdy nie utracili sprzed oczu tej perspektywy. Niech ona was inspiruje, niech dodaje siły, niech was zachęca, niech was prowadzi i pomaga, aby trwać i służyć. Jesteście potrzebni Bogu, Kościołowi, Zakonowi. Niech Pan będzie uwielbiony w tej waszej ofierze: - dodał o. Marian Gołąb.

Prowincjał z Krakowa zapewnił też rodziców i rodzeństwo neoprofeów, że odtąd będą mieli udział w Bożych łaskach. „Drodzy rodzicie, rodzeństwo to wydarzenie jest wielką łaską również dla was. Stajecie się częścią rodziny franciszkańskiej. Łaska Boża dotyka również was. Co miesiąc w każdym klasztorze modlimy się za żyjących i zmarłych rodziców, krewnych, dobrodziejów. Dzięki tej ofierze waszych synów i braci macie udział w wielkich łaskach, które zakon wyprasza dla was” – zapewnił obecnych w świątyni.

Wikariusz czeskiej prowincji o. Piotr Pawlik, który podczas kilkudniowych rekolekcji przygotowywał braci do pierwszej profesji zakonnej, również w dniu ślubów wygłosił okolicznościowe słowo.

Wyższy przełożony przekonywał ich, że jeśli ktoś wybiera drogę życia według rad ewangelicznych, a nie jest zakochany w Bogu, rozmiłowany w Nim, nigdy nie będzie żył w posłuszeństwie, bez własności i w czystości.

Podkreślał, że uczeń Chrystusa, ktoś kto kroczy za Jezusem, gotowy jest wyrzec się całkowicie swoich planów, siebie samego, że życie prawdziwe wyraża się w darze z siebie, że żyć zakonem to żyć dla braci i żyć z braćmi.

„Bóg chce dziś dać wam nowość, świeżość życia, pełnię życia (…). Życzę wam bracia, abyście byli szczęśliwi, żyjąc radami ewangelicznymi. Bądźcie szczęśliwi w Chrystusie z nami, braćmi” - winszował.

Zaproszeni goście z wielkim uznaniem wypowiadali się na temat tableau nowicjuszy rocznika 2018/2019. Jak powiedział nam jego projektant i wykonawca br. Michał Wenski, pomysł na nie zrodził się z wielkiej miłości braci do Maryi, do tego stopnia, że prawie wszyscy z nich przyjęli dodatkowe imię Maria. Chcą, aby Matka Boża prowadziła ich na drodze życia zakonnego. Tarcza i miecz mają podkreślać, że bracia chcą walczyć pod sztandarem Maryi.

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij