Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Neoprofesi

20.09.2020 Jan Maria Szewek

Po roku postulatu i roku nowicjatu w sobotę, 19 września 2020 r. w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej ośmiu franciszkanów (czterech z Polski, dwóch z Uzbekistanu, jeden z Czech i jeden ze Słowacji) złożyło pierwsze śluby zakonne. Bracia publicznie zobowiązali się żyć w posłuszeństwie, bez własności i w czystości.

Śluby odebrali od nich: przełożony krakowskiej prowincji o. Marian Gołąb, przełożony słowackiej kustodii o. Lucjan Bogucki i delegat czeskiego prowincjała o. Krzysztof Skibiński.

To pierwszy od niepamiętnych lat rocznik, z którego podczas 12-miesięcznej próby nikt nie zrezygnował i nikt nie został usunięty.

„Dziś jesteśmy świadkami ważnego wydarzenia. Mamy pośród nas ośmiu uczniów Bożych. Mają uszy na tyle wrażliwe, że usłyszeli szmer Bożego powołania, które zaprosiło ich do rozpoczęcia wymagającej wędrówki. Do dziś byli w stanie ustrzec ziarno powołania zakonnego, pielęgnowali je poprzez modlitwę, wzrastanie w cnotach, walkę z grzechami i słabościami. Dziś stoją przed nami i chcą publicznie poprzez złożenie profesji dać świadectwo, że pragną kontynuować pielęgnację ziarna powołania. Ono już zapuściło korzenie w ich życiu. To powołanie franciszkańskie jest już młodą, piękną, ale i delikatną rośliną” – mówił prowincjał z Krakowa.

O. Marian Gołąb życzył im wytrwałości, która jest kluczem do sukcesu - osiągnięcia zbawienia. Za przykład podał im patrona dnia – św. Józefa z Kupertynu.

Prosił swoich młodszych współbraci, aby wytrwale kroczyli za Jezusem i nigdy nie stracili Go sprzed swoich oczu. Aby postawili sobie pytania i szukali na nie odpowiedzi: Czy po roku nowicjatu Jezus stał się im bliższy? Czy bardziej zbliżyli się do Niego?

„Bez Jezusa Chrystusa nasze życie nie ma sensu” – spointował.

Na zakończenie minister prowincjalny zawierzył neoprofesów Matce Bożej. „Maryjo, Pani Kalwaryjska, Tobie zawierzam tych braci, którzy dziś publicznie świętują zwycięstwo łaski powołania w swoim życiu. Tobie oddaję ich serca i wolę. Bądź ich Matką i Opiekunką” – modlił się.

Wyższy przełożony ofiarował braciom Regułę, Testasment św. Franciszka i Konstytucje Zakonu.

Pięciodniowe rekolekcje dla braci przygotowujących się do złożenia ślubów zakonnych wygłosił o. Tomasz Czajka z Rzymu.

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij