Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Neustadt

09.05.2015

NeustadtNeustadt to małe miasto w Niemczech, leżące przy drodze z Regensburga do Hof. Kościół stojący na wzgórzu poza miastem, został wybudowany z inicjatywy kapucynów przy dużym zaangażowaniu miejscowych wiernych w pierwszej połowie XVIII wieku - po kanonizacji św. Feliksa (1712 r.). Obsługiwany był doraźnie (głównie w czasie trzydniowego odpustu 18 maja) przez kapucynów z okolicy, bowiem przy kościele nie posiadali własnego klasztoru.

Dopiero w r.1925 na życzenie mieszkańców Neustadt i za poparciem biskupa Antoniego von Henle z Regensburga powstał przy kościele franciszkański klasztor, wybudowany przez zakonników z Würzburga. Po 75 latach ich pracy, niemieccy franciszkanie, na podstawie porozumienia, przekazali go krakowskiej prowincji. Urzędowe przekazanie klasztoru odbyło się 1 sierpnia 2000 r., a uroczyste przekazanie wobec wiernych w kościele nastąpiło 24 września 2000 r.

Polscy zakonnicy nie prowadzą parafii (jest ona przy kościele parafialnym w mieście). Zajmują się obsługą duchową szpitala miejskiego, całodzienną spowiedzią i duszpasterstwem pielgrzymów i miejscowych wiernych oraz służą pomocą w dekanacie. Od Wielkanocy do Adwentu w Neustadt trwa sezon weselny. W ciekawym architektonicznie barokowym kościele zawierają sakrament małżeństwa liczne pary nie tylko z okolicy, lecz także z innych krajów i kontynentów. Przypisać to należy niewątpliwie wpływowi św. Feliksa, który jest patronem małżeństw i młodych rodzin.

Od września 2003 r. do stałych obowiązków zakonników należy także posługa wikarego w parafii St.Georg w Neustadt.

Przejęcie klasztoru św. Feliksa zbiegło się czasowo z otwarciem nowej misji w Ugandzie. Z tej racji od samego początku istnieje partnerstwo między Kakooge a Neustadt.

Klasztor pw. św. Feliksa

Minoritenkloster St. Felix 
Felixallee 32 
NEUSTADT / WN 92660 
tel. 0049/9602 12 74 
e-mail: st.felix@freenet.de

Tytuł: Św. Feliks z Cantalice 
Data kanonicznego ustanowienia klasztoru: 16.05.1926

 Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij