Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Nie szata zdobi człowieka…

14.12.2020 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

Non vestimentum virum ornat, sed vir vestimentum (nie szata zdobi człowieka, lecz człowiek szatę) – w sposób doskonały ta rzymska sentencja odnosi się do bł. Jakuba Strzemię, którego życie przez wieki jest świetlanym przykładem zarówno dla duchownych jak i dla świeckich.  Właśnie dobiegają końca prace konserwatorsko-restauracyjne szat funeralnych bł. Jakuba.

Prace wykonywane są w Pracowni Konserwacji Tkanin w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Szaty, nad którymi prowadzono prace, to średniowieczny ornat ze stułą, rękawiczki, dalmatyka, mitra, części arcybiskupiego paliusza, prawdopodobnie parura z humerału, gremiał, drewniana krzywaśń pastorału oraz fragmenty niezidentyfikowanych tkanin grobowych. Wszystkie elementy stroju po zakończonych pracach powrócą na teren archidiecezji lwowskiej i będą udostępnione czcicielom bł. Jakuba w kościele parafialnym w Haliczu.

Warto nadmienić, że bł. Jakub Strzemię na mocy swojego testamentu został pochowany w chórze zakonnym lwowskiego kościoła franciszkanów pw. Świętego Krzyża po swojej śmierci w roku 1409. Podczas prac remontowych kościoła 29 listopada 1619 r. odnaleziony został ziemny grób, w którym zidentyfikowano, także dzięki dobrze zachowanemu pontyfikalnemu strojowi funeralnemu, abpa Jakuba Strzemię. Ciekawostką jest to, że jak poświadczają świadkowie tego wydarzenia, ciało hierarchy nie uległo rozkładowi i dzięki temu widzieli siwą brodę oraz długie siwe włosy wychodzące spod mitry biskupiej.

W roku 1626 ciało abpa Jakub złożono do nowego marmurowego grobowca, który ozdabiała leżąca postać Arcybiskupa ubranego w szaty biskupie, trzymającego w rękach pastorał i otwartą księgę. Grobowiec posiadało także epitafium z sentencjami o jego życiu i dokonaniach ozdobione herbami Strzemię.

Warto nadmienić, że podczas uroczystości przeniesienia ciała abpa Jakuba do nowego grobowca, wygłoszone zostało specjalne kazanie, które wydano drukiem. Relikwie bł. Jakuba, w tym i szaty grobowe, po kasacie franciszkańskiego kościoła Świętego Krzyża we Lwowie w 1785 r., zostały przeniesione do katedry lwowskiej i wystawione były w kaplicy Ukrzyżowania Pana Jezusa. W roku 1909 abp Józef Bilczewski ufundował nowy, srebrny relikwiarz, do którego przeniesiono kości bł. Jakuba oraz resztki habitu, sandały, części drzewca pastorału. Funeralny ornat, stuła, mitra, rękawiczki, krzywaśń gotyckiego pastorału, dalmatyka oraz inne części stroju pozostały w „starym” relikwiarzu, gdyż przygotowywany były dla nich tzw. Szafki, w których miały być wystawione na widok publiczny we lwowskiej katedrze. Miało to nie tylko ułatwić dostęp dla czcicieli do tych cennych pamiątek, ale przede wszystkim dla badaczy przeszłości celem naukowego opracowania. Niestety, nie wiadomo dlaczego wspomniane szafki nie powstały i funeralia pozostały w dawnym relikwiarzu we lwowskiej katedrze do II wojny światowej. Nie znamy ich losów wojennych i powojennych. W roku 2016 zostały odnalezione przez ks. Jacka Waligórę w jednym z kościołów filialnych archidiecezji lwowskiej. Kilkuletnie starania ks. Jacka o ich konserwację zaowocowały powstaniem miejsca, gdzie po zakończonych pracach funeralia będzie można podziwiać. Miejscem tym jest sanktuarium bł. Jakuba Strzemię i świętych archidiecezji lwowskiej w Haliczu.

o. Rafał Maria AntoszczukTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij