Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Niepokalaność i Boże propozycje

09.12.2021 Andrzej Zając

Niepokalane Poczęcie to jeden z przymiotów Maryi. Ujawnia ono jednak prawdę nie tylko o Niej, ale również o samym Bogu i o człowieku. Ukazuje, do czego zdolny jest Bóg i do czego zdolny jest człowiek.

Bóg w swojej wszechwiedzy, nieograniczonej czasem, zanim w łonie Anny za sprawą Joachima poczęła się ta dziewczynka, wiedział, jaka ona będzie. Jednak ta Jego wiedza w żaden sposób nie determinowała Maryi, bo Bóg szanuje wolność każdego człowieka. Jego wiedza jedynie uprzedza to, na co człowiek w swojej wolności się zdecyduje. Tak też wiedział Bóg, że Maryja wypowie swoje „tak” na propozycję, by została matką Jego Syna, Jezusa. Zachwycające jest to, jak wielkie propozycje ma Bóg dla człowieka.

Maryja – w swoim Niepokalanym Poczęciu – została zachowana od skazy na ludzkiej naturze, nazywanej grzechem pierworodnym. Zrobił tak Bóg właśnie ze względu na jej przyszłe boskie macierzyństwo. Oto co jest w stanie zrobić Bóg dla człowieka i czego może doświadczyć człowiek, który bezgranicznie ufa Bogu! Kiedy człowiek wierzy i ufa jak dziecko, staje się uczestnikiem  spraw, które przerastają jego wyobrażenia. Kiedy jednak woli robić po swojemu, nawet nie może poznać  cudowności Bożych zamiarów.

Ktoś może pomyśleć, że Maryja miała łatwiej, bo nie była skażona grzechem pierworodnym. Przecież Adam i Ewa też nie byli nim skażeni! Jednak swoją wolność wykorzystali do tego, by sprzeniewierzyć się Bożemu wezwaniu i zrobić po swojemu. Maryja przeciwnie, w rozmowie z Archaniołem, który przedstawił jej propozycję od Boga, niewiele z tego rozumiejąc, powiedziała „tak”, bo wierzyła, że Bóg pragnie jej dobra i szczęścia.

O Maryi Kościół śpiewa „Tota pulchra”, cała piękna, bo taka jest. W niej jest pełnia człowieczeństwa i pełnia łaski. Będąc Matką Boga, jest wciąż tylko człowiekiem, a przez to przypomina nieustannie, jak piękny jest człowiek, który pozwala Bogu żyć w sobie i daje się Mu prowadzić.

 

 

 Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij