Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Niepokalanów. XV Festiwal Kolęd i Pastorałek.

31.01.2015

Artyści z całej Polski spotkali się po raz 15. w Niepokalanowie na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek. 

Do udziału w Festiwalu zgłosiło się 120 solistów, zespołów wokalnych, małych chórów, zespołów wokalno-instrumentalnych a także wykonawców ludowych.

Komisja pracowała w trzyosobowym składzie i po wysłuchaniu wszystkich nagrań postanowiła zakwalifikować do konkursu 61 wykonawców. To właśnie oni przyjechali do Niepokalanowa. Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonał dyrektor Teresińskiego Ośrodka Kultury Mariusz Cieśniewski oraz gospodarz klasztoru Niepokalanów – gwardian o. Mirosław Bartos.

W pierwszym dniu  Festiwalu trwały przesłuchania, podczas których mogliśmy wysłuchać znanych kolęd, pastorałek i nowych aranżacji utworów związanych z okresem Bożego Narodzenia. Wykonawcy mogli wykonać po dwa utwory. Występom przypatrywało się profesjonalne jury, któremu przewodniczyła Magdalena Ptaszyńska, wokalistka, autorka tekstów i muzyki, pedagog śpiewu estradowego. Ponadto w jury zasiadły: Krystyna Majksner-Krzywicka, skrzypaczka, dyrygentka, oraz Justyna Panfilewicz, wokalistka, autorka muzyki i tekstów, interpretatorka piosenki literackiej. Swoją obecnością Festiwal zaszczycił Poseł na Sejm RP Maciej Małecki z Sochaczewa.

W drugim dniu Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek poznaliśmy finalistów i wysłuchaliśmy koncertu laureatów. Lista laureatów okazała się wyjątkowo długa. Co ważniejsze, po raz czwarty w historii Festiwalu wyłoniono zdobywcę prestiżowej nagrody Grand Prix. Otrzymał ją Zespół Wokalny „Meritum” z Gminnego Ośrodka Kultury w Janowie Podlaskim. Ponadto przyznano siedem pierwszych nagród oraz jedenaście wyróżnień, które wręczył wójt gminy Marek Olechowski wraz z przewodniczącą jury Magdaleną Ptaszyńską.

Nagrody główne powędrowały do: Piotra Zubka z Warszawy, Maksymiliana Miszczyka z Klubu 25 BKPow. z Nowego Glinnika, Weroniki Krystek oraz Karoliny Łopuch, a także Weroniki Makowskiej i Patrycji Czyżewskiej – wszyscy Studio Piosenki i Tańca FART w Bielawie, Katarzyny Goleckiej – Publiczne Gimnazjum im. W. Jagiełły w Parczewie i dla Zespołu „FOSa” z Wrocławia.

Na zakończenie tradycyjnie odbyła się festiwalowa gala, podczas której jeszcze raz przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowali się najlepsi tegoroczni wykonawcy.

Organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek był Teresiński Ośrodek Kultury a gospodarzem Klasztor oo. Franciszkanów w Niepokalanowie. Patronat honorowy nad imprezą sprawowało Radio Niepokalanów, Radio Sochaczew, Znak promocyjny „Sochaczewski Dukat” oraz drukarnia „Diadem”.

Wśród zaproszonych gości był zespół dziecięcy rosyjskiej piosenki ludowej „MLADUSZKI” z Dziecięcej Szkoły Muzycznej im. D. Szostakiewicza w Kaliningradzie (Federacja Rosyjska).

Hasłem, które zjednoczyło wszystkich uczestników XV Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Niepokalanowie-Teresinie były słowa: „Nasze wieczne kolędowanie”. Mam nadzieję, że i w przyszłym Roku Pańskim 2016 Gwiazda Betlejemska poprowadzi bez przeszkód kolejnych uczestników w nasze skromne progi na Ogólnopolski Festiwalu Kolęd i Pastorałek.

o. Jacek Staszewski

foto: br. Mieczysław WojtakTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij