Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Nowi postulanci

06.10.2020 . kg

Prenowicjat | Prenowicjat Franciszkanów - Głogówek

Krakowska prowincja franciszkanów przyjęła w tym roku dziewięciu kandydatów do zakonu. 3 października 2020 r., w wigilię uroczystości św. Franciszka z Asyżu, w Głogówku na Opolszczyźnie rozpoczęli oni pierwszy rok formacji – postulat.

„Prosimy, abyśmy mogli przebywać z wami, przekonać się przy waszej pomocy, czy to jest nasze powołanie, naśladować Pana naszego Jezusa w rodzinie franciszkańskiej. Nauczcie nas modlić się i dokonać prawdziwego nawrócenia. Wychowajcie nas we wspólnocie braterskiej z cierpliwością i radością” – prosili ministra prowincjalnego podczas wieczornego nabożeństwa Transitus.

Wyższy przełożony z Krakowa, o. Marian Gołąb w obecności wychowawców domu formacyjnego i wiernych zgromadzonych w świątyni uroczyście wręczył wszystkim tym braciom krzyże „Tau” i „Pisma św. Franciszka”, mówiąc: „Przyjmij, bracie, znak tau, symbol krzyża, który święty nasz ojciec Franciszek wybrał dla siebie i swoich braci jako znak i pamiątkę miłości Chrystusa. Przyjmij, bracie, Pisma św. Franciszka, które zawierają słowa i życie Serafickiego Ojca. Niech będą one dla ciebie orzeźwiającym źródłem na twojej drodze w naszej braterskiej wspólnocie”.

Następnego dnia bracia wzięli udział we Mszy Świętej odpustowej ku czci Franciszka z Asyżu. W okolicznościowym kazaniu ojciec prowincjał Marian Gołąb zwrócił uwagę, że na św. Franciszka należy patrzeć całościowo, a nie tylko przez pryzmat przyrody, świata stworzonego.

Na ekranie rzutnika pokazał obraz hiszpańskiego malarza Bartolome Murillo, zatytułowany „Ucisk”, przedstawiający Chrystusa na krzyżu, który odrywa od poprzecznej belki swą prawą rękę i przygarnia nią do swego przebitego boku św. Franciszka, a ten Go obejmuje. „Święty bowiem czytał z krzyża jak z otwartej księgi. Z krzyżem związał swe życie. Krzyż szczególnie umiłował” – tłumaczył franciszkanin.

„Franciszek jako młodzieniec pozwolił się porwać natchnieniu Bożemu. Usłyszał głęboko w sercu: ‘Przyjdź do mnie’. Zostawia świat i podąża wytrwale na Górę Zbawienia. Krzyż staje się dla niego latarnią duchową i jedyną inspiracją. Pokuta i nawrócenie – te dwa słowa streszczają ostatecznie jego życie” – przekonywał wiernych.

Na zakończenie Eucharystii ordynariusz krakowskiej prowincji franciszkanów pobłogosławił wszystkich relikwiami św. Franciszka.

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij