Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Nowicjusze Franciszkanów (OFMConv) w Polsce

08.09.2022 Jan Maria Szewek

8 września, w święto Najświętszej Maryi Panny w Smardzewicach (woj. łódzkie) siedmiu Polaków, dwóch Bułgarów i jeden Białorusin zostało obłóczonych w habity franciszkańskie i rozpoczęło roczny nowicjat. W połowie września dołączy do nich jeszcze jeden brat z Kazachstanu. Wcześniej wszyscy oni skończyli roczny postulat w Gnieźnie.

W obrzędzie uczestniczyli m.in.: prowincjał z Krakowa o. Marian Gołąb, prowincjał z Gdańska o. Wojciech Kulig, wikariusz prowincji z Warszawy o. Mirosław Bartos i delegat prowincjała z Białorusi o. Paweł Romańczuk.

Każdy z braci przyjmując habit z rąk swojego przełożonego, usłyszał następujące słowa: „Niech Chrystus odzieje cię w nowego człowieka, który według Boga stworzony został w prawości i świętości. Niech Pan przepasze cię pasem posłuszeństwa i czystości, abyś mógł wiernie kroczyć drogą franciszkańskiego powołania. Niech Pan nałoży na twoją głowę kaptur zbawienia, abyś mógł odpierać napaści szatańskie”.

Braciom zostały też wręczone zapalone świece jako znak żywej obecności Chrystusa z życzeniem, aby ich blask dopomógł im dojść do Boga – wiecznej światłości.

W okolicznościowym słowie o. Wojciech Kulig przekonywał braci, że strój zakonny zobowiązuje.

„Przez włożenie go nie staniecie się od razu święci, chociaż ludzie takimi będą chcieli was widzieć. Droga do świętości to długa droga. Pokusy wciąż będą was nękać, może nawet jeszcze bardziej niż kiedyś, ale ten zakonny strój ilekroć będziecie go na siebie wkładać, będzie przypominał wam o tym, do kogo należycie, czyją jesteście własnością i jaki jest cel waszej drogi” – wyjaśniał.

„Będzie przypominał wam również o tym, że życie franciszkańskie to życie pokuty, do której tak mocno zachęca nas św. Franciszek. Habit posiada kształt krzyża, i krzyż stanie się nieodłącznym elementem waszego życia (…). Nie odrzucajcie go. Przyjmując go, osiągniecie zbawienie” – dodał kaznodzieja.

Prowincjał zachęcał też braci do modlitwy, do poznawania charyzmatu franciszkańskiego i do budowania jedności we wspólnocie.

Mistrz nowicjatu o. Michał Brzezicha wyraził radość, że po 40 latach nowicjusze z Polski znów razem odbywają rok próby.

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij