Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Nowy „Posłaniec św. Antoniego z Padwy”

18.01.2018 . kg

Posłaniec św. Antoniego | Redakcja dwumiesięcznika franciszkańskiego

W sprzedaży jest nowy numer dwumiesięcznika franciszkańskiego „Posłaniec św. Antoniego z Padwy”. Tym razem tematem przewodnim jest „Tradycja i tradycje”. Polecamy lekturę i zapraszamy do zapoznania się z tym, co o numerze pisze redaktor naczelny dwumiesięcznika, o. Andrzej Zając OFMConv.

„Nowy Rok, nowe nadzieje. Warto zaczynać od nowa. Na szczęście Bóg dał nam taką możliwość, by korzystając z Jego miłosierdzia zaczynać bez niepotrzebnego balastu. Jednak, zaczynając od nowa, nie buduje się od zera. Każdy ma jakąś swoją historię, swoje dziedzictwo, w którym warto zakotwiczać na nowo, aby nie utracić swojej tożsamości. Dlatego warto też podjąć refleksję nad sprawą dziedzictwa, tradycji, bogactwa kulturowego. To ciekawe, że na co dzień się o tym nie mówi, a jest to coś, co w nas pulsuje i ujawnia się w naszych codziennych zachowaniach. Wzrastamy w kulturze, kultura nas kształtuje i tak nasyca, że prawie bezwiednie zachowujemy się według jej norm i wzorców.

Chrześcijaństwo też ma swój wymiar kulturowy, a szczególnie ujawnia się właśnie w okresie Bożego Narodzenia. Doceniamy więc i kolędy, i żywą szopkę, zwyczaje związane z wigilijnym stołem, jednak nie chcemy zatrzymać się jedynie na tym, co zewnętrzne. Całe piękno zewnętrznej oprawy – tych czy innych świąt – jest dla nas bodźcem, by szukać jego wewnętrznego sensu i prawdziwej głębi. Zewnętrzne znaki są jak pulsująca kontrolka, która każe się zatrzymać, zrozumieć, zastanowić, zdecydować co dalej.

Nie spadliśmy z księżyca, ale jesteśmy zakorzenieni, wszczepieni jak winne gałązki w krzew winny, czerpiąc z niego soki. Jesteśmy zakorzenieni w słowie Bożym i w doświadczeniu Jezusa, w pamięci Kościoła i jego Tradycji. A my, czciciele św. Antoniego, jesteśmy ponadto duchowymi spadkobiercami jego doświadczenia i wśród bogactwa różnych tradycji duchowych w Kościele, najbardziej rozpoznajemy się w tej franciszkańskiej. Co więcej, sami tę tradycję ubogacamy naszym doświadczeniem mocy tej samej wiary, która wiąże nas – jak Franciszka, Antoniego czy Maksymiliana – z Jezusem […].

Drodzy Czytelnicy, niech Nowy Rok 2018 obfituje w łaskę od naszego dobrego Boga”.

Więcej o piśmie na stronie internetowej: www.poslaniecantoniego.pl.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij