Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

O. prof. dr hab. Zdzisław Kijas postulatorem generalnym

30.09.2020 Jan Maria Szewek

O. prof. dr hab. Zdzisław Kijas z krakowskiej prowincji franciszkanów został wybrany przez generała zakonu i jego definitorium na postulatora generalnego. Nominacja została podpisana 29 września 2020 r.

Postulator generalny koordynuje procesy beatyfikacyjne i kanonizacyjne powierzone zakonowi, utrzymując kontakt między Stolicą Apostolską, a szczególnie między Kongregacją Spraw Kanonizacyjnych, Kongregacją Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Kongregacją Świeckich, Rodziny i Życia a poszczególnymi biskupami oraz przełożonymi zakonów lub zgromadzeń, szczególnie wice-postulatorami.

O. Zdzisław Józef Kijas (l. 60) do zakonu franciszkanów wstąpił po maturze w roku 1979. Pierwsze śluby zakonne złożył w roku 1980, a wieczyste - w 1984 r. Dwa lata później przyjął święcenia kapłańskie. Studiował w Polsce, we Włoszech, w Belgii i w Stanach Zjednoczonych. Jest profesorem teologii, nauczycielem akademickim, jeszcze do niedawna był pracownikiem watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jest autorem wielu poczytnych książek.

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij