Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

O radości i uniesieniach św. Franciszka

15.03.2021 . kg

Wiosna zbliża się wolnymi krokami. Zwykle nastraja nas pozytywnie do świata. Czasami wystarczy trochę słońca po długiej zimie, a już robi się nam cieplej także na sercu. Obecnie nie mamy zbyt wielu powodów do radości, stąd - by oderwać się choć na chwilę od świata - zapraszamy do lektury fragmentu ze Zbioru asyskiego, mówiącego o przejawach radości i uniesieniach św. Franciszka. Zbiór asyski składa się z bezpośrednich świadectw na temat życia i cudów św. Franciszka, jakie bracia przesłali z różnych stron świata do ministra generalnego Krescentego z Iesi. Zapraszamy!

Przejawy radości i uniesienia Franciszka

Czasami natomiast tak robił: przesłodka melodia ducha, będąca w jego wnętrzu, rozlewając się na zewnątrz powodowała, że mówił po francusku, a pod wpływem strumienia boskiego szmeru, który ukradkiem chwytało jego ucho, wybuchał francuskim radosnym śpiewem.

Niekiedy podnosił z ziemi kawałki drewna, jak widziałem na własne oczy, i opierając jeden na lewym ramieniu, drugi, wygięty jak mały łuk, trzymał w prawej ręce, przeciągając go po tamtym jakby smyczek po skrzypcach i wykonując do tego odpowiednie ruchy, śpiewał po francusku o Bogu. Całe te pląsy kończyły się często wśród łez, a radosny śpiew znajdował upust we współczującym rozważaniu męki Chrystusa. Potem ten Święty wydawał z siebie ciągłe westchnienia i powtarzające się wzdychania i zapomniawszy o rzeczach, które trzymał w rękach, wpadał w uniesienie.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij