Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

O. Stanisław Kawa pierwszym przełożonym franciszkańskiej kustodii na Ukrainie

14.10.2020 Jan Maria Szewek

13 października 2020 r. podczas kapituły zwyczajnej kustodialnej franciszkanie wybrali przełożonego powołanej w tym roku do istnienia kustodii prowincjalnej na Ukrainie. Został nim o. Stanisław Kawa (l. 45), urodzony w Mościskach w polskiej rodzinie.

Nowy kustosz wstąpił do zakonu franciszkanów w roku 1992. Formację zakonną odbył w Polsce – postulat w Chęcinach, nowicjat w Kalwarii Pacławskiej, a studia filozoficzno-teologiczne w Krakowie. W 1998 złożył śluby wieczyste, a dwa lata później przyjął święcenia kapłańskie.

Przez osiem lat pracował na misjach w Uzbekistanie (2000-2008). Po powrocie do Europy odbył studia specjalistyczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (2008-2014).

Jest doktorem nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego, sędzią i notariuszem Sądu Metropolitalnego Obrządku Łacińskiego we Lwowie, wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Lwowskiej i Instytutu Teologicznego im. św. Józefa Bilczewskiego we Lwowie-Brzuchowicach. Jest starszym bratem biskupa pomocniczego archidiecezji lwowskiej.

Od 2017 r. do dziś był delegatem krakowskiego prowincjała franciszkanów na Ukrainie.

Prowincjalna Kustodia Świętego Krzyża została powołana do istnienia 8 lipca 2020 r. podczas kapituły zwyczajnej krakowskiej prowincji franciszkanów, która odbyła się w Harmężach k. Oświęcimia, zaś jej inauguracja miała miejsce 14 września 2020 r. we Lwowie. Kustodia ma pięć klasztorów (Lwów, Bołszowce, Kremenczuk, Boryspol i Maćkowce), w których pracuje 18 zakonników, a kilku kształci się w Polsce.

W poniedziałek 12 października 2020 r. w Bołszowcach k. Halicza rozpoczęła się 1. część kapituły zwyczajnej kustodialnej, w której biorą udział bracia na co dzień pracujący na Ukrainie, i dodatkowo z urzędu definitor generalny Federacji Europy Środkowo-Wschodniej Zakonu Franciszkanów o. Tomáš Lesnak z Rzymu oraz minister prowincjalny o. Marian Gołąb z Krakowa.

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij