Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

O św. Franciszku i Duchu Świętym

22.05.2021 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

Jak Duch Święty działał w życiu Franciszka? Zbliża się czas Zesłania Ducha Świętego. W związku z tym zachęcamy do lektury kilku fragmentów ze Źródeł franciszkańskich, które mogą posłużyć osobistej refleksji i przygotowaniu do nadchodzących świąt Pięćdziesiątnicy.

Franciszek zrozumiał podczas modlitwy, że Duch Święty tym doskonalej obdarza ludzi swoją upragnioną obecnością, im bardziej oni są oddaleni od światowego hałasu. Dlatego szukając miejsc odludnych, spędzał noce na modlitwie w opuszczonych kościółkach. […] Mówił poufale do Chrystusa: W cieniu Twych skrzydeł mnie ukryj przed występnymi, którzy mnie dręczą (1B 10).

Duch Pański, który go namaścił i posłał, a równocześnie sam Chrystus, moc i mądrość Boża, towarzyszył mu, gdziekolwiek się udawał. Dlatego obfitował w słowa zdrowej nauki i promieniował cudami wielkiej mocy. Jego słowo było jakby ogień płonący, przenikało tajniki serc i napełniało umysł podziwem, bowiem nie zmierzało do ukazania piękna ludzkiej retoryki, ale tchnęło wonią Bożego objawienia (1B 12,7).

Podczas kapituły prowincjalnej w Arles, mąż boży, Franciszek, przebywający wtedy bardzo daleko, ukazał się przy drzwiach uniesiony w powietrzu z rękoma jakby wyciągniętymi na krzyżu, błogosławiący braci. Wszyscy odczuli, że zostali napełnieni tak nieprzebraną pociechą, że byli przekonani przez wewnętrzne świadectwo Ducha Świętego, iż owa cudowna wizja dokonała się mocą z niebios (2B 4,4).

Cóż dziwnego, że Franciszek, pełen Ducha Świętego, urzeczywistnia na sobie cudowne zdarzenia, przynależne wszystkim sprawiedliwym? Bo to nic wielkiego, że ten, kto łączy się z Chrystusem przez szczególny dar łaski, dokonuje rzeczy podobnych do tych, jakich dokonywali inni święci (2Cel 46).Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij