Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

O św. Franciszku i smutnym bracie

05.11.2021 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

W listopadzie szybko robi się szaro i ciemno, a aura często wpływa na nasze samopoczucie. Stajemy się melancholijni i smutni bez powodu. Św. Franciszek nie lubił takiego smutku. Przypominamy jakiej rady udzielił pewnemu bratu, który nie był radosny.

Jednego razu zobaczył, że pewien brat, jego socjusz, miał twarz nachmurzoną i smutną. Nie przeszedł obok tego obojętnie, ale rzekł do niego: „Nie przystoi, by sługa Boży okazywał się ludziom smutny i przygnębiony, lecz zawsze pogodny. Swoje zmartwienia roztrząsaj w swojej celi i wobec Boga swego płacz i wzdychaj. Gdy wracasz do braci, odłóż smutek na bok i przystosuj się do innych”. A po chwili dodał: „Zazdrośnicy ludzkiego zbawienia bardzo mnie nie lubią i zawsze tak robią, że nie mogąc mnie zniechęcić, usiłują zaszczepić niepokój wśród braci socjuszów”.

Tak bardzo lubił człowieka pełnego duchowej radości, że podczas jednej z kapituł kazał jako ogólną zachętę napisać te słowa: „Bracia niech uważają, by nie pokazywali się na zewnątrz jak chmurni i smutni hipokryci, ale niech się okazują jako ci, co się cieszą w Panu, radośni i zadowoleni, oraz należycie uprzejmi”.

(Tomasz z Celano, Życiorys drugi św. Franciszka)Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij