Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

O św. Franciszku, wodzie, skałach i drzewach

14.05.2020 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

Zapraszamy do lektury opowieści ze „Zwierciadła doskonałości” o św. Franciszku i szczególnej miłości, którą żywił wobec wody, skał, drzew i kwiatów.

Po ogniu szczególnie miłował wodę, która jest wyobrażeniem świętej pokuty i skruchy – one zmywają brudy z duszy – a to dlatego, że pierwsze obmycie duszy dokonuje się przez wodę chrztu. Z tego powodu, kiedy mył sobie ręce, wybierał takie miejsca, aby woda, która spadała na ziemię, nie była deptana nogami.

Z miłości do Tego, który nazywany jest Skałą, gdy wypadło mu iść po skałach, szedł z wielką bojaźnią i szacunkiem. Dlatego też, kiedy odmawiał te słowa Psalmu: Na skałę podniosłeś mnie mówił z wielką pobożnością i szacunkiem: „Pod stopy skały podniosłeś mnie”.

Z miłości do Tego, który zechciał dokonać dzieła zbawienia naszego na drzewie krzyża, mawiał również bratu, który wycinał i przygotowywał drzewo na ogień, żeby nigdy nie ścinał całego drzewa, lecz tak przycinał drzewa, by zawsze jakaś część pozostała nienaruszona.

Z miłości do Tego, który jest nazywany kwiatem polnym i lilią dolin podobnie mówił także bratu, by nie przeznaczał całej ziemi tylko pod uprawę warzyw, lecz by zostawił pewną część ogrodu, gdzie mogłyby rosnąć rośliny; w swoim czasie będą bowiem mieć braci kwiaty.

Co więcej, mówił, że brat ogrodnik powinien zawsze z jakiejś części ogrodu zrobić piękny kwietnik, sadząc tam i pielęgnując wszelkie wonne zioła i rośliny mające piękne kwiaty, by w swoim czasie wzywały do chwalenia Boga tych wszystkich, którzy przypatrywaliby się owym kwiatom i ziołom. Wszelkie bowiem stworzenie mówi i woła: „Bóg stworzył mnie dla ciebie, człowieku!”.

My, którzy byliśmy z nim, widzieliśmy, że tak bardzo cieszył się wewnętrznie i zewnętrznie prawie wszystkimi stworzeniami, iż wydawało się, że gdy je dotykał lub widział, duch jego był nie na ziemi lecz w niebie. A z powodu wielu pociech, których doznał i doznawał w stworzeniach, na krótko przed swą śmiercią ułożył i napisał Pochwały Pana z powodu Jego stworzeń, dla pobudzenia serc ich słuchających do chwalenia Boga, by sam Pan doznawał od ludzi czci w swoich stworzeniach.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij