Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

O. Zdzisław Kijas głosi rekolekcje dla biskupów

17.11.2021 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

„Przesłanie współczesnych świętych” to temat rekolekcji biskupów, które odbywają się na Jasnej Górze w dniach 15-18 listopada 2021 r. Prowadzi je o. prof. Zdzisław Kijas OFMConv, który w latach 2010-2020 był relatorem w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

O. Kijas, w rozmowie z Biurem Prasowym KEP, przyznał, że chciałby podzielić się z uczestnikami rekolekcji swoim doświadczeniem, które wyniósł z dziesięcioletniej pracy w Kongregacji: „Patrząc oczami wiary, Pan Bóg poprzez świętych, błogosławionych i sługi Boże przekazuje Kościołowi naukę, pewien rodzaj programu duszpasterskiego” – powiedział.

„Ci święci nie są wyłącznie figurami historycznymi, osobami, które żyły świątobliwie czy też oddały swoje życie za wartości płynące z wiary, ale są również drogowskazem, światłem na naszej osobistej drodze życia” – zaznaczył o. Kijas. Dodał, że rekolekcje będą „pewnym rodzajem lektury świętych w świetle współczesności”.

O. Kijas zauważył, że temat rekolekcji biskupów wpisuje się w rok trzech beatyfikacji w Kościele w Polsce. Przy dwóch z nich, kard. Wyszyńskiego i ks. Machy, franciszkanin pracował w Kongregacji. Jak sam podkreśla, „są to wyjątkowe beatyfikacje, gdyż chodzi o trzy kategorie osób. Kard. Stefan Wyszyński jako przewodnik, Matka Elżbieta Czacka jako niewidoma po ludzku, ale widząca mistycznie, oraz ks. Jan Macha, młody kapłan, który oddał swoje życie za to, że czynił dobro wobec ludzi. Ten ostatni będzie beatyfikowany w czasie, gdy kapłaństwo jest atakowane na różne sposoby”.

za: www.episkopat.plTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij