Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

O znaku TAU i pewnym poecie

21.08.2020 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

Zapraszamy do lektury fragmentu „Życiorysu większego św. Franciszka” autorstwa Bonawentury z Bagnoregio o pewnym poecie, który się nawrócił i o tym jakie znaczenie dla św. Franciszka miał znak TAU.

Wzrost zasług i cnót ubogich sług Chrystusa przyczynił się do tego, że dokoła rozchodziła się sława ich dobrego imienia i z różnych stron świata sprowadzała ludzi, którzy pragnęli zobaczyć świętego Ojca. Wśród nich znalazł się również pewien poeta, który gorliwie oddawał się układaniu światowych piosenek, za co otrzymał nagrodę od cesarza i był nazwany „królem wierszy”. Zdecydował się on przyjść do męża Bożego, gardzącego światem. Odnalazł go przemawiającego w pewnym klasztorze w pobliżu zamku św. Seweryna. Wtedy spoczęła na nim ręka Pańska i zobaczył Franciszka, głosiciela krzyża Chrystusowego, naznaczonego jakby dwoma skrzyżowanymi mieczami o wielkim blasku, z których jeden sięgał od stóp do głowy, a drugi, przechodząc przez pierś, dotykał rozłożonych rąk. Nie znał twarzy sługi Chrystusowego, ale natychmiast go poznał po takim cudzie. Zachwycił się jego widokiem i zdecydował na lepsze życie.

Skruszony mocą jego słów, jakby przebity mieczem ducha wychodzącym z jego ust, wzgardził zupełnie próżnościami tego świata i przyjął sposób życia błogosławionego Ojca. Święty mąż widząc, że tak doskonale nawrócił się od niepokoju świata do pokoju Chrystusa, nazwał go bratem Pacyfikiem. Postępował on później w doskonałej świętości i zanim został ministrem prowincjalnym we Francji – spełniał tam obowiązek jako pierwszy – zasłużył na to, by kilkakrotnie ujrzeć znak „Tau” na czole Franciszka. Znak ten mienił się różnymi kolorami i zdobił jego twarz godnym podziwu pięknem. Święty mąż otaczał ów znak szczególną czcią, często mówił o nim w swoich przemówieniach i podpisywał się nim własnoręcznie na wysyłanych listach, jakby jego misja polegała na tym aby według słów proroka nakreślić Tau na czołach ludzi, którzy wzdychając biadają, autentycznie nawróconych do Jezusa Chrystusa.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij