Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Obłóczyny

19.09.2020 Jan Maria Szewek

W piątek, 18 września 2020 r. w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla dziewięciu braci (siedmiu z Polski i dwóch z Ukrainy) zostało obłóczonych w habity franciszkańskie i rozpoczęło 12-miesięczny nowicjat. Wcześniej ukończyli roczny postulat w Głogówku na Opolszczyźnie.

Obrzędom w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej przewodniczył ordynariusz krakowskiej prowincji franciszkanów o. Marian Gołąb.

„To ważny etap w życiu zakonnym, żeby nie powiedzieć – jeden z najważniejszych, który ma przygotować do złożenia ślubów: ubóstwa, posłuszeństwa i czystości. Przekazanie komuś habitu to znak obdarzenia go wielkim zaufaniem i przyjęcie do wspólnoty, to zaproszenie do udziału w wielkim dziedzictwie zakonu” – podkreślił prowincjał. „Ponadto staje się wyzwaniem, by nosząc szatę zakonną, kochać ludzi, poświęcać się dla innych” – dodał.

Minister prowincjalny wyjaśnił obecnym w bazylice symbolikę habitu – tuniki, sznura i kaptura.

„Św. Franciszek pragnąc upodobnić się do Chrystusa przyjął habit. Tym zaznaczył wkroczenie na drogę nawrócenia. Traktował go jako zbroję krzyża, ponieważ chciał walczyć pod tym znakiem, pod którym Bóg pokonał moce diabelskie. Przez całe swoje życie przywiązywał do habitu ogromną wagę. Był to jego znak przynależności do Boga i wskazywał na jego wewnętrzne usposobienie poddania się uświęcającemu działaniu Ducha Świętego” – mówił prowincjał.

Przepasanie sznurem tuniki oznacza gotowość do służenia innym, to znak ponownego przyjęcia przymierza chrztu i więzi z Bogiem, to symbol panowania nad swoim ciałem i podporządkowania pożądań i namiętności wartościom duchowym.

Kaptur z kolei jest symbolem całkowitego poświęcenia się Bogu i życia pokuty. Przypomina o konieczności odrzucenia wszystkiego, co sprzeciwia się Bogu. Zarzucony na głowę pomaga w zachowaniu wewnętrznej klauzury. Stanowi szczególny rodzaj tarczy przeciwko nieprzyjacielowi duszy.

Ojciec prowincjał życzył braciom odwagi, aby ciągle dorastali do ideału, którym jest Jezus Chrystus.

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij