Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Od 60 lat patronką ludzi telewizji

04.08.2018 Szewek Jan Maria

W sobotę 11 sierpnia o godz. 17.00 przy ul. Grodzkiej w Krakowie siostry klaryski będą modlić się za przyczyną swojej matki - św. Klary za wszystkich ludzi telewizji. 60 lat temu bowiem papież Pius XII ustanowił Świętą z Asyżu patronką tych wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób uczestniczą w przygotowywaniu i przekazywaniu programów telewizyjnych.

Słowo Boże proklamować będą: korespondentka TVP w Brukseli red. Dominika Ćosić i prezenterka TVP3 Kraków red. Olimpia Górska.

Po mszy św. będzie możliwość uczczenie relikwii Świętej. W tym dniu, za pobożne uczestniczenie w obrzędach, pod zwykłymi warunkami, można zyskać Odpust Zupełny.

Kraków to jedyne miasto, gdzie są i siostry klaryski, i oddziały największych ogólnopolskich kanałów telewizyjnych. Duchowe córki św. Klary z Asyżu przy Trakcie Królewskim w Krakowie są od 700 lat.

Może dziwić fakt, że patronką medium, które powstało w XX w., jest zakonnica z XIII w. Pius XII w breve „Clarius explendescit”, ogłaszającym św. Klarę „niebiańską przed Bogiem patronką telewizji”, odwołał się do historii zapisanej w „Źródłach franciszkańskich”.

Kiedy św. Klara na rok przed śmiercią leżała schorowana w łóżku i z tego powodu nie mogła uczestniczyć w Pasterce, to w nadprzyrodzonej wizji - jakby na telebimie - zobaczyła zebranych ludzi w kościele św. Franciszka z Asyżu i w sposób duchowy uczestniczyła we mszy św., widząc i słysząc wszystko, co tam się działo.

„Słyszała braci radośnie śpiewających psalmy, uważała na melodie kantorów, wreszcie słyszała granie instrumentów. Doznała jeszcze większego cudu, gdyż zobaczyła żłóbek Pański” - relacjonuje franciszkański biograf brat Tomasz z Celano.

„Za łaską Chrystusa słyszałam dosłownie całe nabożeństwo, jakie było odprawiane tej nocy w kościele św. Franciszka” - przytacza wyznanie św. Klary zakonnik.

jms

--------

TVP3 Kraków (2016 r.)Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij