Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Oddanie do użytku kapliczki przy granicy z Ukrainą

05.10.2018 Jan Maria Szewek

W sobotę 6 października odbudowana kapliczka przy granicy z Ukrainą, która rok temu wzięła udział w ogólnopolskiej inicjatywie modlitewnej „Różaniec do granic”, zostanie poświęcona przez prowincjała franciszkanów o. Mariana Gołąba. Jutro też zostanie w niej umieszczona figura Matki Bożej Fatimskiej, którą wierni przyniosą w procesji po uroczystej mszy św., celebrowanej w kościele sanktuaryjnym w Kalwarii Pacławskiej o godz. 10.00.

Kapliczka ta, to jedna z trzech tzw. Kaplic Pokłonnych. Dla pątników idących z Dobromila była ona przedmurzem Sanktuarium Kalwaryjskiego, bramą do miejsca pielgrzymkowego. „Była ona dedykowana św. Annie – mamie Maryi, babci Jezusa. Tam się zatrzymywali i tam oddawali hołd tej, która zrodziła nam Matkę Bożą. Było to również miejsce ich odpoczynku w drodze do Kalwarii” – przypomina o. Edward Staniukiewicz z Kalwarii Pacławskiej.

W latach 40. kapliczka ta bardzo ucierpiała, była bowiem ostrzelana przez żołnierzy sowieckich i na jakichś czas znalazła się za granicą Polski, w Związku Radzieckim. W 1951 r., po rewizji granic, wróciła do Polski, ale pielgrzymki z Dobromila ustały, gdyż miasto to znalazło się po drugiej stronie granicy, w Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej. Przez bardzo długi czas nie była ona nawiedzana, gdyż polskie władze komunistyczne nie pozwalały zbliżać się do granicy. Tym samym popadła w ruinę.

W zeszłym roku, 7 października 2017 r. Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej wzięło udział w ogólnopolskiej inicjatywie modlitewnej „Różaniec do granic”. Odbudowywana wówczas kapliczka została wyznaczona na jedno z miejsc stacyjnych. Do niej wtedy pielgrzymowali liczni wierni archidiecezji przemyskiej na czele ze swoim pasterzem abpem Adamem Szalem i prowincjałem franciszkanów o. Marianem Gołąbem z Krakowa.

„Wierzymy, że jeśli różaniec zostanie odmówiony przez około milion Polaków na granicach kraju, to może nie tylko zmienić bieg zdarzeń, ale otworzyć serca naszych rodaków na działanie Łaski Bożej” – pisali wówczas organizatorzy na stornie: www.rozaniecdogranic.pl.

„Potężna modlitwa różańcowa może wpłynąć na losy Polski, Europy, a nawet i całego świata (…). Przez tę bezprecedensową modlitwę różańcową, chcemy okazać wierność i posłuszeństwo Maryi, która niestrudzenie wzywa nas do odmawiania różańca. Chcemy też przepraszać i wynagradzać, za wszelkie bluźnierstwa, zniewagi przeciw Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Pragniemy błagać przez wstawiennictwo Matki Bożej o ratunek dla Polski i świata” – dodawali pomysłodawcy inicjatywy.

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij