Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Odnalezieni - 29. FSM

28.05.2016 admin .

Polska Centrum Franciszkańskie „San Damiano” | Duszpasterstwo Młodzieży i Powołań w Krakowie

Już 10 lipca rozpocznie się 29. Franciszkańskie Spotkanie Młodych. Jak co roku potrwa ono do soboty, czyli 16 lipca. Tematem tegorocznego FSM-u są „Odnalezieni”. Co czeka uczestników w Kalwarii Pacławskiej?

Wzorem lat poprzednich, Spotkanie rozpocznie się od niedzielnej mszy, która odbędzie się w niedzielę o 18.00.  Otworzy tydzień, który fsmowicze spędzą pod hasłem „Odnalezieni”.

Temat nawiązuje do odnalezienia przez Boga pierwszych rodziców: Adama i Ewę już w raju po popełnieniu przez nich grzechu pierworodnego.  Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na to, że Bóg nie pozostawił nas samych sobie, ale już w chrzcie świętym nas odnalazł i przyjął jako swoje dzieci.

Odnalezieni to znaczy czerpiący siłę i moc w Bogu. Przez dobór tematu przewodniego chcemy pokazać, że tak może być naprawdę, że nie jest to tylko opowieść ale prawdziwa i piękna rzeczywistość każdego z nas. W tym roku będziemy  gościć osoby, które odnalazły Boga czasami żyjąc z nim od zawsze, a czasami nawet w wielkiej beznadziei. Są one najlepszymi dowodami na to, że jest to możliwe – informuje o. Marcin Drąg, dyrektor FSM. 

Gośćmi, którzy przyjadą do uczestników, by świadczyć o swojej wierze będą: lider zespołu punkrockowego oraz autor książki o swoim nawróceniu Andrzej Sowa; muzyk hip-hopu ks. Jakub Bartczak; sportowiec Sławomir Szmal; dziennikarka i prezenterka telewizyjna Danuta Holecka; dziennikarz, publicysta Robert Tekieli; aktor Marcin Kwaśny; dziennikarz i filozof Tomasz Terlikowski; liturgista o. Tomasz Grabowski OP. 

Każdego dnia odbędzie się eucharystia pod przewodnictwem zaproszonych gości i franciszkańskich zakonników, na której uczestnicy usłyszą słowo dające temat do rozmów podczas spotkań z animatorami. Również one będą stałym punktem programu. Ponadto fsmowicze będą mieli okazję uczestniczyć w nabożeństwach, które słyną z mocnego i wyrazistego przekazu, a także w całodobowej adoracji. 

Wieczorami FSM uświetnią koncerty różnych rodzajów muzyki. W tym roku na FSM-ie zagrają: nawiązujący do żydowskich korzeni chrześcijaństwa „Jarmuła Band”; „Chusti” które jest muzycznym projektem wokalisty „Stróżów Poranka” Pawła Chustaka; „Exodus 15” znanego z uwielbieniowego charakteru swoich koncertów; ks. Jakuba Bartczaka, tworzącego muzykę hip-hop oraz „Fioretti”, zespół składający się z  kleryków franciszkańskiego wyższego seminarium w Krakowie. 

Prócz koncertów uczestnicy mogą liczyć na „kino pod chmurką” oraz na występ Teatru A. Nie zabraknie również sportowych emocji na franciszkańskim boisku.

29. Spotkanie już niebawem. Tygodniowy FSM będzie pełen modlitwy, ale i zabawy, tak, by każdy mógł poczuć charakter Spotkania w dla siebie właściwy sposób.  „Odnalezieni” to hasło dla każdego, kto chce być bliżej Boga oraz tych, którzy boją się kroczyć za Nim. 

 


Pierwsza edycja Franciszkańskiego Spotkania Młodych odbyła się w 1988 roku.  FSM ma charakter religijny. Organizatorem jest krakowska prowincja franciszkanów im. św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię oraz Biuro Franciszkańskich Spotkań Młodych. 29 FSM rozpoczyna się mszą świętą o 18.00 w niedzielę 10 lipca, a zakończy w sobotę 16 lipca. Większość uczestników  znajdzie zakwaterowanie na polu namiotowym. Wszystko będzie się działo w Kalwarii Pacławskiej, malowniczej miejscowości oddalonej 25 km od Przemyśla. Tegoroczne hasło brzmi „Odnalezieni”.

Marta Górka - rzecznik FSMTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij