Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Odznaczenie za opiekę nad miejscem spoczynku żołnierzy polskich dla franciszkanina

17.09.2019 . kg

Delegatura - Ukraina | Delegatura prowincjalna w Ukrainie

W sobotę, 14 września 2019 r., w 99. rocznicę bitwy po raz kolejny pod wzgórzem 385 w Dytiatynie odbyły się uroczystości rocznicowe. Odprawiono Mszę Świętą z ceremoniałem wojskowym, który zapewnił udział pocztu sztandarowego 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, będącej spadkobierczynią tradycji dytiatynskiej baterii śmierci.

Homilię wygłosił bp Marian Buczek, nawiązując w niej także i do dzisiejszej sytuacji wojennej na wschodzie Ukrainy. Gościem specjalnym obchodów była wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska, od dawna zaangażowana w sprawy Polaków na Wschodzie i sprawę poprawy stosunków polsko-ukraińskich. Była też obecna Katarzyna Sołek, p.o. konsula generalnego RP we Lwowie. Przyjechali, jak zawsze, Polacy ze Stanisławowa, w tym z Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego i Towarzystwa Kultury Polskiej im. Franciszka Karpińskiego. Byli też goście ze Lwowa, w tym młodzież i organizacja strzelecka działająca przy polskiej szkole im. św. Marii Magdaleny. Widać było flagi Klubów Gazety Polskiej z Gliwic, przybyła też spora grupa ze Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil z Przemyśla pod przewodnictwem Stanisława Szarzyńskiego.

Gospodarzami i organizatorami tegorocznych uroczystości byli m.in. Wiesława Holik, o. Andrzej Wanat, obecny kustosz sanktuarium w Bołszowcach, oraz Szymon Hatłas. Pani Wiesława i o. Andrzej zostali wyróżnieni honorową odznaką Brygady Kawalerii Pancernej za zaangażowanie i opiekę nad miejscem spoczynku żołnierzy polskich.

za: Kurier GalicyjskiTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij