Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Oratorium Montefonia z Kalwarii Pacławskiej w TVP3

12.08.2022 Jan Maria Szewek

W sobotę 13 sierpnia o godz. 20.30 regionalne oddziały Telewizji Polskiej (TVP3) transmitować będą z Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla „Oratorium Montefonia” na orkiestrę symfoniczną, chór i solistów z przesłaniem „szczęśliwi błogosławieni”. W Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej odbywa się Wielki Odpust Kalwaryjski.

Tematyka utworu jest interpretacją ośmiu błogosławieństw Jezusa Chrystusa.

„Błogosławieństwa wskazują na to, jak ma wyglądać życie i postawy chrześcijan. Taką postawę i powołanie, które realizuje się przez wiarę, reprezentowali błogosławieni i święci, którzy część swojego życia spędzili w Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej: św. o. Maksymilian Maria Kolbe; błogosławieni męczennicy z Pariacoto: o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski, Czcigodny Sługa Boży o. Wenanty Katarzyniec czy odwiedzający to miejsce św. Jan Paweł II” – mówią franciszkanie.

„Prawykonanie utworu w miejscu, gdzie spędzili część swojego życia zakonnego, przywróci wspaniałe postawy błogosławionych i świętych, heroiczność ich cnót i mądrość nauczania. Miłosierdzie, pokora, ciche i czyste serce, czy pragnienie sprawiedliwości - jakże to ważne we współczesnych czasach przesłanie. To wskazówki do tworzenia i budowania żywej więzi z Bogiem, do kroczenia drogą Miłości i odnalezienia szczęścia” – dodają zakonnicy.

Kompozytorem utworu jest Roman Drozd, a autorem libretta jest Andrzej Zając OFMConv. Wykonawcami będą: Dominik Oleniacz – dyszkant, Marta Boberska – sopran, Andrzej Głowienka – tenor oraz Sanocki Chór Kameralny, Chór Katedry Muzyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Podkarpacka Orkiestra Kameralna i muzycy Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu. Artyści wystąpią pod batutą Elżbiety Przystasz.

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij