Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Orędownicy najmniejszych i najsłabszych

15.02.2021 . kg

Biuro Promocji Kultu | bł. Michała Tomaszka 
i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego

W zeszłym tygodniu obchodziliśmy liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes (11 lutego) oraz Światowy Dzień Chorego. Co ta data ma wspólnego z Męczennikami z Pariacoto? Pozornie niewiele. W praktyce – bardzo dużo, ponieważ błogosławieni franciszkanie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski szli drogą maryjną w swoim powołaniu. Matka Boża była na co dzień obecna w ich życiu.

Bł. Michał – jak świadczy o tym o. Jarosław Wysoczański, przełożony wspólnoty w Pariacoto (w książce pt. „Bracia Męczennicy. Historia opowiedziana przez trzeciego współbrata, Kraków 2015) – „żył w towarzystwie Matki Bożej”, ponieważ figurka Maryi Niepokalanej przez lata, zarówno nauki w Niższym Seminarium Duchownym w Legnicy, jak i później w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie, a potem także na misjach, stała w jego pokoju. Bracia zaświadczają, że błogosławiony Michał często – w ogrodzie czy w innych miejscach – odmawiał różaniec. Uczył też tej modlitwy dzieci, dla których produkował własnoręcznie puzzle ze świętymi. Podczas spotkań z dziećmi prowadzonych w parafii, każde dziecko otrzymywało jeden fragment, cały obrazek mogło zobaczyć dopiero, gdy uczestniczyło we wszystkich spotkaniach. Dzieci lubiły spotkania na parafii prowadzone przez o. Michała, który miał szczególny dar nawiązywania dobrego kontaktu z nimi i młodzieżą.

Bł. Zbigniew szedł drogą Matki Bożej poprzez posługę chorym. Nie było dnia, aby ktoś nie zastukał do drzwi parafii i nie prosił o pomoc medyczną: a to trzeba było opatrzyć zranioną stopę lub rękę, a to pomóc na dolegliwości żołądkowe... Czasami bł. Zbigniew wyruszał w drogę w Andy, aby tam pomóc potrzebującym parafianom. Auto parafialne wielokrotnie pełniło rolę karetki pogotowia. Co ciekawe, bł. Zbigniew nie miał wykształcenia medycznego, ale wiedza i umiejętności, jakie zdobył, pozwalały mu na niesienie podstawowej pomocy, a intuicja, poparta doświadczeniem, także na ocenę stanu chorego i w razie konieczności przetransportowania go do szpitala. O. Jarosław w swoich wspomnieniach zauważa, że przy łóżku bł. Zbigniewa zawsze stała torba pierwszej pomocy. Książką zaś, którą najczęściej czytał, także wtedy, gdy późnym wieczorem zmęczony po całym dniu pracy siadał przy biurku w swoim pokoju – było Pismo Święte.

Do Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto wpływają świadectwa modlitwy za wstawiennictwem błogosławionych Michała i Zbigniewa. Zachęcamy dziś Was do modlitwy za ich wstawiennictwem w intencji chorych i dzieci. A także do modlitwy wraz z dziećmi. Można skorzystać przy tej okazji z przygotowanego już tekstu – albo razem z dziećmi ułożyć tekst takiej modlitwy. Męczennicy z Pariacoto w czasie ziemskiego życia troszczyli się o tych, którzy są mali, bezbronni, słabi. Tak samo orędują z nieba.

Anna Dąbrowska

MODLITWA DZIECI ZA WSTAWIENNICTWEM BŁOGOSŁAWIONYCH MĘCZENNIKÓW Z PARIACOTO

Błogosławieni Zbigniewie i Michale,

Szczęśliwi w Bożej chwale, Chcemy wasze czyny naśladować,

Miłosierdzie Boże światu zwiastować.

Ojcze Michale, przyjacielu młodzieży i dzieci,

Niech przykład Twej franciszkańskiej radości nam świeci.

Ciebie, ojcze Zbigniewie, patronie chorych błagamy,

Niech serca wrażliwe na ludzką niedolę posiadamy.

Boże w Trójcy niepojęty

Ojcze, Synu, Duchu Święty.

Tobie chwałę oddajemy,

Świadectwo Męczenników dziękujemy.


Na dzień dzisiejszy w Biurze Promocji Kultu Męczenników posiadamy trzy książki przeznaczone dla dzieci i młodzieży: Magdaleny Kwit „Chcę być Świętym”, Aleksandry Polewskiej i Alicji Groszek-Abramowicz „O dwóch takich co nie bali się terrorystów” (Komiks), Bogdana Pławeckiego OFMConv „Pogromcy Czerwonego Smoka”.

Książki można zamówić:

Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto

ul. Żółkiewskiego 14

31-539 Kraków

Krótkie autorskie wideo recenzje dostępne są tutaj:

  • Magdalena Kwit „Chcę Być Świętym”

 

  • Bogdan Pławecki OFMConv „Pogromcy Czerwonego Smoka”

 

  • Aleksandra Polewska i Alicja Groszek-Abramowicz „O dwóch takich co nie bali się terrorystów” (Komiks)


Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij