Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Ostatnie pożegnanie o. Adama Wolnego

03.01.2022 . kg

Kraków | Klasztor i Bazylika Franciszkanów pw. św. Franciszka z Asyżu

Pogrzeb o. Adama Wolnego, franciszkanina z naszej prowincji zakonnej, który zmarł 28 grudnia 2021 r., będzie miał miejsce w Krakowie, we środę 5 stycznia 2022 r.

We wtorek 4 stycznia o godz. 20.00 nastąpi wprowadzenie trumny z ciałem zmarłego do bazyliki św. Franciszka z Asyżu przy ul. Franciszkańskiej. W kaplicy Męki Pańskiej odmówione zostaną nieszpory w intencji śp. o. Adama.

We środę, 5 stycznia uroczystości pogrzebowe odbędą się w następującym porządku:

  • godz. 8.30 w kaplicy Męki Pańskiej jutrznia w intencji zmarłego
  • godz. 10.30 wprowadzenie trumny do bazyliki św. Franciszka z Asyżu i Koronka do Bożego Miłosierdzia
  • godz. 11.00 Msza Święta w bazylice
  • godz. 12.30 procesja od bramy do grobowca na cmentarzu Najświętszego Salwatora w Krakowie

Adam Wolny OFMConv (1977-2021)

O. Adam Wolny urodził się 14 grudnia 1977 r. w Rzeszowie. Po ukończeniu w rodzinnym mieście Szkoły Podstawowej oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia kontynuował swoją edukację w Liceum Ogólnokształcącym przy Niższym Seminarium Duchownym Księży Michalitów w Miejscu Piastowym.

Po zgłoszeniu się do zakonu został skierowany do Kalwarii Pacławskiej, gdzie 24 września 1996 r. rozpoczął nowicjat. Po roku, 28 września 1997 r. złożył pierwszą profesję zakonną i rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne we franciszkańskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. Podczas formacji zakonnej dał się poznać jako człowiek pogodny, obdarzony poczuciem humoru, lubiany przez współbraci, budzący sympatię i uczynny, ale też rozmodlony, szukający głębszego rozumienia i patrzący z wiarą na codzienne wydarzenia. 8 grudnia 2001 r. w Krakowie złożył profesję wieczystą, a 31 maja 2003 r. otrzymał z rąk o. bpa Stanisława Dowlaszewicza sakrament święceń w stopniu prezbitera. Pierwszy rok po święceniach (2003/2004) posługiwał we franciszkańskiej parafii św. Antoniego w Jaśle. Był tam m.in. katechetą, moderatorem oazy młodzieżowej oraz opiekunem wspólnoty modlitewno-ewangelizacyjnej. Podczas swojego pobytu w Jaśle zwrócił się do władz zakonnych z prośbą o możliwość pracy duszpasterskiej w Czechach. Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi w 2004 r. rozpoczął swoją posługę w Prowincji pw. św. Cyryla i Metodego w Republice Czeskiej, do której w 2008 r. afiliował się na czas dwóch czteroletnich kadencji (2008-2016).

W ramach posługi w prowincji czeskiej został najpierw skierowany do klasztoru w Jihlavie, gdzie pełnił obowiązki wikariusza parafii, katechety i duszpasterza młodzieży. Po czterech latach, w 2008 r. trafił do Brna i tam pozostał przez kolejnych osiem lat, pełniąc posługę duszpasterza młodzieży licealnej i studiującej, asystenta Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, opiekuna wspólnoty polskiej oraz wikariusza parafii św. św. Janów w Brnie oraz parafii w Modřicach. Po nagłej śmierci o. Roberta Mayera, o. Adam Wolny przez kilka miesięcy (od marca do czerwca 2016 r.) pełnił urząd administratora tychże parafii.

W lipcu 2016 r. ponownie znalazł się w Jihlavie, by kilka miesięcy później powrócić do macierzystej prowincji krakowskiej i podjąć się pracy duszpasterskiej na terenie Niemiec. Został skierowany wówczas do klasztoru w Ludwigshafen-Oggersheim. Po roku powrócił do Polski, by poddać się leczeniu. W tym celu trafił do Krakowa, a kilka miesięcy później – do Krosna. Podczas pobytu w Polsce kontynuował naukę języka niemieckiego. W sierpniu 2018 r. ponownie wyjechał do Niemiec, gdzie tym razem został skierowany do klasztoru w Bogenbergu. 6 grudnia 2019 r. zdał państwowy egzamin językowy.

O. Adam interesował się historią Kościoła XX i XXI wieku, zwłaszcza pontyfikatami Jana Pawła II i Benedykta XVI. Był również uzdolniony muzycznie. Komponował, grał na gitarze i śpiewał. Razem z o. Dariuszem Gaczyńskim tworzył duet „A&D”. Wcześniej grał również w seminaryjnym zespole „Fioretti” oraz występował z muzykami z grupy „Natanael”, nagrywał z Muńkiem Staszczykiem czy Dariuszem Malejonkiem.

Na początku grudnia 2021 r. na skutek ciężkiego przebiegu infekcji koronawirusem został przetransportowany do szpitala w Bogen, umieszczony na oddziale intensywnej opieki medycznej. Po kilku tygodniach zmarł we wtorek 28 grudnia 2021 r. o godz. 16.40.

W pamięci współbraci oraz licznego grona przyjaciół o. Adam Wolny zapisał się jako człowiek wielkiej dobroci – bardzo kontaktowy, radosny, niezwykle serdeczny i zatroskany o innych.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij