Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Otwarte Serce

18.06.2022 Andrzej Prugar

„Otworzyć serce”, to wypowiedzieć siebie - tak jak to tylko możliwe - do końca. Postawa taka zawiera w sobie ryzyko niezrozumienia, a nawet pogardy, czy odrzucenia. W zasadzie pomiędzy ludźmi otwarcie serca ma sens tylko wtedy, kiedy istnieje pomiędzy rozmówcami zaufanie.

Wiele razy słyszałem wezwanie: "Otwórzymy nasze serca przed Bogiem...". Dlaczego i jak mamy to uczynić? 

Ponieważ Bóg sam i Bóg pierwszy odkrył przed nami swoje Serce! Przede mną, grzesznikiem. Stało się to przez Chrystusa i w Chrystusie, Mesjaszu, Zbawicielu.

Jezus, Jego życie, śmierć i zmartwychwstanie, to Otwarte Serce Boga.

Wszystko, co Bóg miał nam do powiedzenia, co jest nam koniecznie potrzebne przed naszą śmiercią, powiedział właśnie przez ten akt. Sam moment śmierci Jezusa na krzyżu jest znamienny, bo kiedy świat zabija Boga i odrzuca Otwarte Serce, Jezus swoje przebite serce otwiera jeszcze mocniej, aż do… skupienia uwagi na sposobie w jaki zachowuje się w tym dramatycznym momencie.

„Będą patrzeć na Tego, którego przebili…” (Za 12,10).

Patrzeć na tego, którego zabijam, bo go nie chcę? Czy to nie jest sprzeczne w sobie, czy to nie jest sadyzm? A może jednak coś zupełnie innego? Tak, to rodzaj wstrząsu, modlitwy i kontemplacji, która może mi dać siłę nowego początku.    

„Bóg daje nam siłę zaczynania od nowa. Odkrywając wielkość miłości Boga, nasze serce zostaje wstrząśnięte grozą i ciężarem grzechu; zaczyna obawiać się, by nie obrazić Boga grzechem i nie oddalić się od Niego. Serce ludzkie nawraca się, patrząc na Tego, którego zraniły nasze grzechy (por. J 19, 37; Za 12, 10)” (Katechizm Kościoła Katolickiego, p. 1432).

Jose H. Prado Flores napisał modlitwę setnika, to znaczy wcielił się w żołnierza i poganina, który nadzorował śmierć Jezusa na Golgocie. Żołnierz ten musiał patrzeć na konającego Jezusa. Okazało się, że właśnie ta chwila była dla niego miejscem i czasem łaski. Ewangelista Marek zanotował, że setnik wyznał wiarę w Jezusa, Syna Bożego (por. Mk 15,38).

Fragment tej przejmującej modlitwy:

„Nie mogłem oderwać oczu od Twojego krzyża. Dostrzegłem, że poza nim, kryje się tajemnicze orędzie, które powoli zdołałem odkryć. Mówiłeś więcej swoją postawą niż słowami. Nawróciłem się, gdy utkwiłeś wzrok we mnie jak gwoździe, w sposób absolutnie osobisty.

Twoje spojrzenie przeniknęło do głębin mojej duszy… odwróciłem wzrok, ponieważ Twoja godność, majestat i pogoda ducha, sprawiły, że się zmieszałem. Jednak chwilę potem nasze spojrzenia znów się spotkały.

Nie uważałeś mnie za kata, ale patrzyłeś z miłością i miłosierdziem. To poruszyło całym moim wnętrzem… zasłona mojego istnienia zaczęła się rozrywać i opadać, aby ukazać prawdziwy sens historii mojego życia.

Ja nie potrzebowałem trzyletniego pobytu u Twego boku, aby ogłosić Cię Panem mojego życia. Wystarczyły mi trzy godziny pod Twoim krzyżem… Dlaczego nie spotkałem Cię wcześniej? Dlaczego zdarzyło się to właśnie dzisiaj, gdy Ty odchodzisz? Dlaczego musiałem poznać Cię w ten właśnie sposób, z tą zdeformowaną twarzą i ciałem ubiczowanym na strzępy?

Moje pytania doprowadziły do tego, że powierzyłem się całkowicie w Twoje ręce. Wtedy wybuchł wewnątrz mnie wulkan i wyznałem wiarę, wiedząc dobrze, że chociaż Ty już umarłeś, to jednak byłeś żywy wewnątrz mnie” (J. H. P. Flores, Angela M. Chineze, Urzekająca śmierć Jezusa, Kielce 2006, s. 83-85).   

Spojrzenie pełne wiary na Mesjasza prowadzi do chrztu św., zanurzenia się w życiu Boga, w Jego Serce, prowadzi do „przyobleczenia się w Chrystusa” (Ga 3,27). A kiedy już się przyodziejemy Nim - tak codziennie, przez akt skruchy, modlitwy i kontemplacji, możemy pójść Jego drogą ze swoim krzyżem (por. Łk 9,18-24). Tracić życie jak On, doświadczać przebicia serca, ponieważ otwieramy je jak On, a może bardziej trzeba powiedzieć, ciągle dojrzewamy, aby je mieć jak Otwarte Serce Boga.

Andrzej Prugar OFMConv

fot.: fr.ap, fresk Najświętszego Serca Jezusa na jednym z filarów kościoła parafialnego w Trześniowie.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij