Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Owoce Paschy

01.05.2022 Andrzej Prugar

III niedziela wielkanocna - 1 maja 2022 r: Dz 5,27b-32.40b-41; Ap 5,11-14; J 21,1-19  

Owoce Paschy Jezusa sięgają głębin nieba i ogarniją cały świat. Baranek jest adorowany przez aniołów, ludzi w niebie i na ziemi, przez zwierzęta - przez całe stworzenie. Miriady miriad (trudna do wyobrażenia wspólnota aniołów) mówią jednym głosem podziwu dla ofiarnej miłości Jezusa: „Zasiadającemu na tronie i Barankowi błogosławieństwo i cześć, i chwała, i moc, na wieki wieków!” (Ap 5,11-14). Ofiarna miłość Baranka jest źródłem harmonii stworzenia i symfonii chwały!

Owocem Paschy sięgają głębi serca Piotra, a objawiają się w bardzo pokornym wyznaniu: „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham” (J 21,17). Piotr mówi, że kocha, ale nie wie jak głęboko - Pan to wie! Tylko Chrystus wie wszystko. Apostoł jest więc ostrożny, ale to wystarczy, aby Jezus poprowadził go drogą wzrastania w miłości, tam, gdzie Piotr sam nie poszedłby nigdy. Zdaje się, że zaufanie Jezusa, którym obdarza Piotra jest o wiele mocniejszym akcentem w tej porannej rozmowie niż trzykrotne "tak" dla miłości wobec Pana. Dlatego Jezus wyzwala w Piotrze hojność w miłości, która objawi się w jasnym świadectwie wśród prześladowań, w radości z powodu cierpienia dla Imienia Jezusa (por. Dz 5, 27b-32. 40b-41).

Owoce Paschy sięgają więc głębin nieba i człowieka na ziemi, docierają do całego stworzenia, ukazują obecność Jezusa zatroskanego o poranny posiłek uczniów jak i ukazują Władcę adorowanego w wieczności. Miłość połączyła wszystkich w adoracji, w słowach, w radości i odwadze, pragnie docierać wszędzie. Do wszelkiej trawy też. Dlatego również:

„Chwalcie łąki umajone,

góry, doliny zielone,

chwalcie z nami Panią świata,

Jej dłoń nasza, wieniec splata!”

 

Andrzej Prugar OFMConv

fot.: fr.ap, z ogrodu klasztornegoTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij