Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Padwa. „Kamień pamięci” ku czci o. Placido Cortese

22.01.2021 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

27 stycznia 2021 r., w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady w Auschwitz (27 stycznia 1945 r.), obchodzony jest dzień pamięci ustanowiony dla upamiętnienia ofiar holokaustu z okresu II wojny światowej. W Padwie obchody zostały poprzedzone wyjątkowym wydarzeniem, mającym miejsce 21 stycznia.

Do umieszczonych już w poprzednich latach „kamieni pamięci” dodano cztery nowe, upamiętniające trzech Żydów (Ester Giovanna Colombo, Guido Usigli, deportowanych i zamordowanych w Auschwitz; Celina Trieste, deportowanej i zamordowanej w Trieście) oraz naszego brata, o. Placido Cortese, więzionego, torturowanego i zabitego w siedzibie gestapo w Trieście (listopad 1944 r.).

Pamiątką jest mała tabliczka mosiężna o wymiarach kostki brukowej (10x10cm), umieszczana przed drzwiami domu, w którym mieszkała ofiara nazizmu, lub w miejscu, w którym została wzięta do niewoli. Na tabliczce wygrawerowane jest imię i nazwisko danej osoby, rok urodzenia, data i ewentualne miejsce deportacji, a także – jeśli jest znana – data śmierci. Te informacje mają na celu przywrócenie godności ludzkiej tym, którzy mieli być zredukowani tylko do kolejnego numeru. W przypadku naszego współbrata należy zaznaczyć, że nie otrzymał on wprawdzie numeru, gdyż wpadł w ręce hitlerowskiej tajnej policji gestapo i nigdy nie przeszedł przez obóz koncentracyjny, gdzie więźniowie byli rejestrowani i numerowani.

Wyrażenie „kamień pamięci” (z niem. Stolperstein – kamień, o który się potykamy) należy zatem rozumieć nie w sensie dosłownym, ale symbolicznym, aby zachęcić do refleksji tych, którzy przechodzą obok i nawet przypadkowo natrafiają na to dzieło. Zwrot ten został zaczerpnięty z Biblii (Księga Izajasza i Pierwszy list św. Piotra) i użyty przez apostoła Pawła w Liście do Rzymian: „Oto kładę na Syjonie kamień obrazy i skałę zgorszenia, a kto wierzy w niego, nie będzie zawstydzony” (Rz 9,33).

Miejsce wybrane na położenie „kamienia pamięci”, znajdujące się tuż za dziedzińcem bazyliki św. Antoniego – oprócz poszanowania prawdy historycznej, bo właśnie stąd o. Placido wyruszył na mękę i śmierć – jest wymowne również ze względu na fakt, że od kilku lat niewielki plac przed wejściem do byłego muzeum miejskiego jest poświęcony św. Maksymilianowi M. Kolbemu, męczennikowi z Auschwitz, kanonizowanemu przez św. Jana Pawła II w 1982 r. Przypomina o tym umieszczona tu tablica.

Od dziś „kamień pamięci” upamiętnia także o. Placido Cortese, który ze św. Maksymilianem podzielał ten sam ideał życia w rodzinie franciszkańskiej. Dwaj kapłani i męczennicy miłości! Bardzo trafnie o. Placido jest określany jako „Kolbe z Cherso” i możemy również dodać „z Padwy”.

Odsłonięcie „kamienia pamięci” dedykowanego o. Placido odbyło się we czwartek, 21 stycznia 2021 r. o godz. 11.15 z udziałem władz miejskich i przedstawicieli gminy żydowskiej w Padwie oraz z zachowaniem obowiązujących norm sanitarnych.

o. Giorgio Laggioni, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego

za: ofmconv.netTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij