Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Pani Premier i Pan Wicepremier u franciszkanów w Harmężach

14.06.2017 Jan Maria Szewek

Harmęże | Klasztor Niepokalanego Poczęcia NMP

14 czerwca 2017 r. Prezes Rady Ministrów Beata Szydło oraz Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński uczestniczyli we Mszy Świętej w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach i zwiedzili ekspozycję „Klisze pamięci. Labirynty” prof. Mariana Kołodzieja o gehennie obozowej. Okazją była 77. rocznica pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz i obchodzony w tym dniu Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Pani Premier w Księdze Gości Wystawy napisała, że dziękuje za wielkie przeżycie, którego dostarczyła jej Msza Święta i zwiedzenie wystawy Mariana Kołodzieja. Podziękowała ponadto franciszkanom za wszystko, co czynią.

Pan Wicepremier na piśmie również wyraził wdzięczność autorowi ekspozycji i kustoszom wystawy. Podkreślił ponadto, że dzieło to zmusza do pamięci o przeszłości. „Dziękuję Panu Marianowi Kołodziejowi. Jestem bardzo poruszony. Ta wystawa każe pamiętać. Dziękuję opiekunom oo. Franciszkanom za opiekę nad tym niesamowitym świadectwem” - czytamy.

Okolicznościowej Eucharystii przewodniczył bp Roman Pindel - ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, na terenie której znajdują się byłe niemieckie obozy Auschwitz i Birkenau.

Wcześniej uczestniczy rocznicowych obchodów złożyli kwiaty i znicze pod Ścianą Straceń w KL Auschwitz I i byli świadkami podpisania listu intencyjnego pomiędzy rządem a starostwem o utworzeniu „Muzeum Niosących Pomoc”, które ma upamiętniać ludzi niosących pomoc więźniom Obozu. Muzeum to ma się mieścić w budynku tzw. Lagerhausu w Oświęcimiu. Podczas wojny gmach ten był wykorzystywany przez esesmanów jako magazyn.

W tegorocznych obchodach ze strony franciszkanów w Oświęcimiu uczestniczyli: wikariusz krakowskiej prowincji franciszkanów o. Mariusz Kozioł, kustosz Centrum św. Maksymiliana o. Piotr Cuber oraz sekretarz prowincjała i rzecznik krakowskiej prowincji franciszkanów o. Jan Maria Szewek, a w Harmężach – wszyscy pracujący tam na co dzień bracia.

jms

---

Wiadomości TVP - Pamięć o ofiarach niemieckich obozów śmierci

Wiadomości TVP - Trzeba przypominać, kim byli sprawcy

Kronika TVP3 Kraków - 77. rocznica pierwszej deportacji Polaków do Auschwitz

Wystąpienie Pani Premier

Wystąpienie Pana Wicepremiera

 Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij