Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Papieskie wystawy filatelistyczne na Ziemi Krakowskiej

30.04.2018 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

Postać św. Jana Pawła II znana jest na całym świecie także przez ekspozycje pamiątek czy relikwii pozostałych po Świętym Papieżu.  Mniej znane są natomiast osobliwe ekspozycje upamiętniające ten wielki pontyfikat. Zapewne do takich należą wystawy filatelistyczne. Opracowanie o. Zdzisława Gogoli OFMConv i Jana Malika, Święty Jan Paweł II. Papieskie wystawy filatelistyczne na Ziemi Krakowskiej, to cenny zbiór prezentujący wystawy filatelistyczne poświęcone św. Janowi Pawłowi II. 

Były one organizowane od roku 1981 przez Polski Związek Filatelistów w Krakowie oraz w innych małopolskich miejscowościach aż do roku 2016. Autorzy w przedstawionej prezentacji wystaw, przybliżają i utrwalają niektóre ważniejsze aspekty działalności papieskiej. Publikacja składa się z kilku części. Po wstępie, można zapoznać się nauką skierowaną do Polaków, jaką wygłaszał Jan Paweł II podczas pielgrzymek do Ojczyzny. W 59 wystawach ukazano cenne zbiory filatelistyczne w postaci znaczków pocztowych, kart oraz pamiątkowych stempli upamiętniających  pielgrzymki do Ojczyzny, i innych państw. Warto dodać, że w opracowaniu znalazły się także fotografie niektórych osób wykonane podczas otwarcia wystaw oraz  samych wystaw. Prezentowana publikacja o objętości trzystu stron, jest cennym zbiorem nie tylko przybliżającym czytelnikom życie św. Jana Pawła II, ale ukazującym nietypowy sposób upamiętnienia wielkiego pontyfikatu Papieża Polaka. Jest także podziękowaniem złożonym wszystkim tym, którzy poprzez swoje filatelistyczne zamiłowanie przyczynili się do upamiętnienia dokonań św. Jana Pawła II.

o. Rafał M. Antoszczuk OFMConvTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij