Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Papież Franciszek o kulturze spotkania

27.08.2015 Zew Bratni

Diego Fares S.I. - przyjaciel i uczeń Jorge Bergoglia, obecnego papieża Franciszka - opisuje „tajemnicę” Papieża, powołanego 13 marca 2013 roku na Biskupa Rzymu z „krańców świata”. Czytając tę książkę wchodzimy w zaangażowanie przyjaźni i myśli, które rozwinęły się w tym czasie na płaszczyźnie duchowej i intelektualnej, jak również w działalności duszpasterskiej i społecznej.

To nadzwyczajne ludzkie „rozkwitnięcie”, które stało się również rozkwitem Kościoła, przynosi drogocenny owoc: „kulturę spotkania” i razem ze wszystkimi myślami, postawami, wyborami przezwycięża wszelkie zamknięcia się, egoizmy, klerykalizmy, zachęcając wierzących do „wyjścia”i pójścia na peryferie świata.

Refleksje autora wzbogacone są osobistymi uwagami i wspaniałymi obrazami, które odkrywają nowe aspekty osobowości Papieża, pozwalając lepiej ją zrozumieć. Obrazy „Papież jak bambus”, Jego „myśl but” oraz „myśl dzwon” pozostaną w umyśle czytelnika jako niezapomniane klucze hermeneutyczne.

To wszystko, co Jorge Bergoglio przeżywał i co myślał poza światłami reflektorów, teraz staje się publiczne, „rozkwita” w słowach i gestach papieża Franciszka. Używamy czasownika „rozkwitać”, ponieważ jest wskazany, aby nabrać dystansu od frazesu „jak się zmienił!”. W rzeczywistości ojciec Jorge nie zmienił się, ale „rozkwitł”.

Obraz, który natychmiast przychodzi nam do głowy to japoński bambus, który zaraz po posianiu, przez okres siedmiu lat ma prawie niezauważalny wzrost, a później w sześć tygodni rośnie na wysokość ponad trzydziestu metrów. Czy możemy powiedzieć, że bambus rósł tylko przez sześć tygodni? Nie, prawda jest taka, że się rozwijał siedem lat i sześć tygodni.

Jeśli są nieliczne osoby, które z wiekiem zamiast więdnąć, rozkwitają i dają z siebie wszystko co mają najlepsze, papież Franciszek jest jedną z nich.

Bezpośredni link do książki

Wydawnictwo Franciszkanów „Bratni Zew”
ul. Grodzka 54, 31-044 Kraków
tel. 12 428 32 40
www.bratnizew.plTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij