Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Paragwaj. Rozbudowa szkoły w Guarambaré.

22.05.2015

Historia powstania dzieła

Szkoła parafialna Pw. Narodzenia Matki Bożej w Guarambaré w Paragwaju, została założona w 1956 roku przez ówczesnych duszpasterzy z Zakonu Braci Mniejszych. Od 2001 roku jest pod opieką misjonarzy Zakonu Franciszkanów Konwentualnych z krakowskiej prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię. Na początku uzyskano budynek, w którym z czasem zaczęła funkcjonować szkoła średnia. W 1968 roku utworzono szkołę podstawową. W tych samych salach przed południem odbywały się zajęcia młodszych dzieci z podstawówki, a po południu zajęcia szkoły średniej. Dodatkowo wieczorem dorośli uczestniczyli w kursach alfabetyzacji.

Z biegiem lat szkoła stopniowo się rozrastała, nabywano dodatkowe działki, ponieważ dotychczasowe zaplecze było niewystarczające dla jej właściwego funkcjonowania. Projekt wspomagała Fundacja San Valero z Hiszpanii, która finansowała budowę i wyposażenie nowych sal oraz auli. W 2007 roku pomiędzy Szkołą Parafialną i Uniwersytetem Katolickim Nuestra Señora de Asunción została podpisana umowa umożliwiająca młodzieży kończącej naukę w szkole średniej, studia na kierunkach takich jak: księgowość, prawo i informatyka. Aktualnie na filii uniwersytetu studiuje ok. 200 studentów. 
Od 2006 roku w szkole odbywały sie także kursy zawodowe z zakresu elektryczności, naprawy motocykli, piekarnictwa i informatyki.

Opis dzieła

Wszystkie wymienione przedsięwzięcia miały i mają na celu stworzenie dla  miejscowej społeczności odpowiednich   warunków do  integralnej formacji zarówno na płaszczyźnie humanistycznej  jak i chrześcijańskiej. Taki  był pierwotny cel misjonarzy franciszkańskich  i w takim duchu kontynuujemy ich pracę, świadomi, że tylko dzięki  kształceniu i promowaniu wartości chrześcijańskich jest i będzie możliwe przezwyciężenie własnych ograniczeń i pełna realizacja osoby ludzkiej. Realizacji tego celu służy budowa żłobka dla małych dzieci i rozbudowa przedszkola. 
Obecny projekt odpowiada na potrzebę i prośby rodziców dotyczące otwarcia żłobka dla dzieci pozostających bez opieki, oraz budowy nowych sal. Dzięki temu projektowi do żłobka można by przyjąć 30 dzieci, a do przedszkola działającego w systemie dwuzmianowym - 60 dzieci.

W 2011 roku dzięki pomocy miejscowych władz szkoła pozyskała już teren pod budowę tych sal. Niestety nie dysponujemy środkami, aby ten cel zrealizować. Naszym marzeniem jest odpowiedzieć na potrzeby rodziców, a zwłaszcza ich dzieci. W ten sposób pragniemy też rozbudzić świadomość wśród ludzi, że troska o najmłodszą część społeczeństwa jest bardzo ważna, że dobra opieka, wychowanie w duchu wartości chrześcijańskich i podstawowa edukacja, mają ogromne znaczenie. To właśnie odpowiednia i świadomie prowadzona edukacja od najmłodszych lat, przyczynia się do prawidłowego, rozwoju dzieci i pomaga uniknąć wielu problemów na dalszych etapach nauki w szkole i w codziennym życiu. 

Osoby korzystającymi z projektu są dzieci, młodzież oraz ich rodzice z Guarambare i okolic. Osobami zaangażowanymi w prowadzenie dzieła jest dyrektor szkoły i proboszcz o. Marek Wilk oraz kadra nauczycielska.

Plany na przyszłość

Projekt szkoły parafialnej pw. Narodzenia Matki Bożej w Guarambaré w Paragwaju przewiduje dalszą rozbudowę szkoły z uwzględnieniem biblioteki.

Kontakt w Polsce

SEKRETARIAT MISYJNY FRANCISZKANÓW
ul Żółkiewskiego 14
31-539 Kraków
tel + 48 12 42 86 298
e-mail: misjekrak@franciszkanie.pl

Kontakt w Paragwaju

O. Marek Wilk OFM conv.
marekwilk@yahoo.com
tel 0595 29393226

Ofiary pieniężne dla wsparcia projektu rozbudowy szkoły parafialnej w Guarambare można wpłacać na konto:

Pekao S.A.
31 1240 4432 1111 0000 4732 4970 PLN
PROWINCJA ŚW. ANTONIEGO I BŁ. JAKUBA
31-539 Kraków, ul Żółkiewskiego 14
z dopiskiem: "ZESPÓŁ SZKÓŁ W GUARAMBARE"Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij