Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Paragwaj. Uroczystości w Areguá

08.10.2020 . kg

Delegatura - Paragwaj | Delegatura prowincjalna w Paragwaju

W ciągu kilku dni, od 3 do 5 października 2020 r. – w naszej misji w Areguá odbyły się bardzo piękne i ważne uroczystości – pisze o. Tadeusz Pobiedziński, misjonarz z Paragwaju.

Konsekracja kościoła

W sobotę, 3 października 2020 r. w Areguá odbyła się konsekracja kościoła i ołtarza oraz ogłoszenie świątyni Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Historia tego dzieła, podana w wielkim skrócie, jest następująca: w 1986 r. do Paragwaju przybył o. Rufin Orecki i rozpoczął pracę w Archidiecezji Asunción. Jednocześnie zaczął zakładać wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej oraz szerzyć kult Miłosierdzia Bożego. Dwa lata później otrzymał teren w Areguá, na którym postanowił stworzyć centrum kultu Miłosierdzia Bożego.

Od 2002 r. rozpoczęło się intensywne zbieranie funduszy na budowę sanktuarium. W roku 2005 do Paragwaju przyjechał  o. Marek Duda, który stał się najbliższym współpracownikiem o. Rufina. 26 lipca 2008 r. arcybiskup Pastor Cuquejo położył kamień węgielny pod budowę świątyni. W 2015 r. zakończone zostały prace związane z kopułą świątyni. W roku 2015 zmarł o. Rufin Orecki, ale jego dzieło trwa i rozwija się. W 2020 r. znany paragwajski artysta Koki Ruiz wykonuje ołtarz główny i elementy wystroju świątyni. 3 października 2020 arcybiskup Edmundo Valenzuela konsekruje kościół i ogłasza Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Święcenia kapłańskie

W niedzielę, 4  października, w uroczystość św. Franciszka odbyły się święcenia kapłańskie naszego współbrata br. Wildo José Bogarin. Jest on drugim „owocem” trzydziestu kilku lat naszej pracy misyjnej w Paragwaju. „Cheito”, bo tak się o nim powszechnie mówi, gdy miał 15 lat, zaczął pomagać jako wolontariusz przy porządkowaniu terenu pod przyszłe sanktuarium. Następnie w 2011 r. wstąpił do naszego Zakonu i teraz osiągnął cel, jakim jest kapłaństwo. Dla naszej wspólnoty misyjnej jest to wielka, wielka radość! Święceń kapłańskich udzielił biskup Gabriel Narciso Escobar.

Święto św. Faustyny

Trzecim akordem świętowania było święto św. Faustyny, apostołki Bożego Miłosierdzia. Tego dnia nowo wyświęcony kapłan odprawił w  sanktuarium swoją pierwszą Mszę świętą. Kazanie wygłosił o. Marek Duda, który przez kilkanaście lat towarzyszył jego życiu i powołaniu.

Wszystko  odbywało się w rygorach pandemii, ale maseczki, dystans społeczny, mycie rąk i wszelkie inne ograniczenia nie zabiły tych tak ważnych i pięknych wydarzeń. Zostaną dla naszej misji w Paragwaju wydarzeniami historycznymi.

o. Tadeusz Pobiedziński/red.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości: misje.franciszkanie.pl.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij