Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Paragwaj. W szpitalu dla trędowatych

05.04.2019 Misyjny Sekretariat

Paragwaj Misje franciszkańskie | Sekretariat Misyjny

Sapucai to nazwa miejscowości, w której znajduje się jedyny w Paragwaju szpital dla trędowatych. Został on założony w 1932 roku i nieustannie pełni tę funkcję, choć liczba trędowatych znacznie się zmniejszyła - pisze do nas o. Tadeusz Pobiedziński.

Szpital nosi nazwę „Centrum św. Elżbiety” i jest szpitalem państwowym, obsługiwanym jednak przez Siostry Miłosierdzia św. Wincentego a’Paulo, zwane w Polsce „Szarytkami”. Podobno były lata, gdy było tam hospitalizowanych nawet 500 osób. Dziś przebywa tam 45 chorych. Szpital składa się z kilku małych domów, w których panują bardzo skromne warunki, jednak chorzy mają zapewnioną godną opiekę.

Powodem mojego wyjazdu do tego miejsca było spotkanie JUFRY, czyli Młodzieży Franciszkańskiej z całego Paragwaju. Tam właśnie młodzi wyznaczyli sobie spotkanie, podobne do tego jakie św. Franciszek przeżywał z trędowatymi.

o. Tadeusz Pobiedziński

Więcej misyjnych historii na blogu autora - tadeusz.franciszkanie.pl

 

Poniżej kilka zdjęć z tej niezwykłej wizyty.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij