Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Pariacoto. Święcenia kapłańskie br. Bogdana

11.08.2020 Misyjny Sekretariat

Peru Misje franciszkańskie | Sekretariat Misyjny

"Drogi Bogdanie, jak bardzo chciałbym, aby Twoje święcenia były piękną ceremonią, abyś był otoczony wszystkimi wiernymi parafii Pariacoto" – powiedział ordynariusz diecezji Chimbote biskup Ángel Francisco Piorno, podczas liturgii święceń kapłańskich br. Bogdana Pławeckiego, które odbyły się 8 sierpnia 2020 r. w Pariacoto.

"Bóg nasz Pan, w swojej Bożej Opatrzności zechciał, abyśmy przeżywali je w sposób kompletnie nietypowy" – podkreślił biskup Chimbote – "wiedz jednak, że jest wiele osób, które na odległość towarzyszą Ci, modląc się za Ciebie" - dodał hierarcha.

Trudno było nie przyznać racji ordynariuszowi diecezji, porównując scenerię święceń br. Bogdana Pławeckiego, która miała miejsce w wigilię 29-rocznicy śmierci męczenników z Pariacoto, z kontekstem celebracji tych wydarzeń w poprzednich latach. 

Od 29 lat, od pamiętnego 9 sierpnia 1991 r., gdy krew bł. Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego na zawsze została w tej kamienistej andyjskiej ziemi, Pariacoto wypełniało się w tych dniach tłumem pielgrzymów. 8 sierpnia wierni szli śladami franciszkańskich męczenników ich ostatnią drogą do Pueblo Viejo, a 9 sierpnia uczestniczyli w uroczystej Eucharystii z okazji rocznicy męczeństwa.

W tym roku, z powodu szalejącej w Peru i w Ameryce Łacińskiej pandemii, która kosztowała już Peru kilkadziesiąt tysięcy ofiar, franciszkanie nie mogli obchodzić rocznicy męczeństwa swoich błogosławionych tak, jak do tej pory...

W obliczu rozprzestrzeniającej się zarazy Covid-19, zabronione są do końca roku jakiekolwiek zgromadzenia. Do tej pory zamknięty jest ruch pasażerski między poszczególnymi rejonami, sparaliżowana jest gospodarka kraju, zamknięte są kościoły, większość instytucji i punktów usługowych.

Rejon Ancash, w którym znajduje się franciszkańska misja w Pariacoto, jest jednym z najbardziej dotkniętym przez Covid-19.  Właśnie dlatego święcenia kapłańskie br. Bogdana Pławeckiego, który - z powodu zamknięcia granic - nie mógł ich otrzymać na początku maja w Polsce, były przygotowane z przestrzeganiem wszystkich obowiązujących norm bezpieczeństwa. 

W przestrzennej świątyni w Pariacoto, która została uroczyście konsekrowana 30 listopada ubiegłego roku, w liturgii święceń uczestniczyło jedynie  30 osób (włącznie z celebransami, służbą liturgiczną i chórem). Na skromny poczęstunek po święceniach zostało 20 osób, głównie kapłani towarzyszący biskupowi oraz franciszkanie, którzy pomimo trudności,  dotarli na uroczystość z klasztorów w Chimbote i w Limie.

Święcenia odbyły się 8 sierpnia, w wigilię śmierci bł. Michała i Zbigniewa, ponieważ 9 sierpnia przypadł tego roku w niedzielę, w którą  - ze względu na panującą pandemię - obowiązuje w większości terytorium Peru godzina policyjna, zakładająca całkowity zakaz wychodzenia z domu. 

Mimo zakazu poruszania się i niemożliwości publicznych obchodów rocznicy męczeństwa, wspólnota franciszkańska w Pariacoto i bracia z Limy bardzo intensywnie przeżyli pierwszy dzień kapłaństwa o. Bogdana Pławeckiego. 

Oprócz dwóch Mszy św. prymicyjnych, bracia sprawowali w tym dniu (wraz z neoprezbiterem) aż siedem Eucharystii, transmitowanych przez media społecznościowe. Wielkim darem męczenników był w tym dniu prąd, którego w ostatnich miesiącach często brakowało. Dzięki temu, że nie zabrakło go tym razem w weekend, wiele osób z całego świata mogło towarzyszyć za pośrednictwem mediów społecznościowych w liturgii święceń, we mszach prymicyjnych o. Bogdana oraz w Eucharystiach w dzień rocznicy męczeństwa błogosławionych z Pariacoto. 

Jak podkreślił obecny delegat prowincjalny franciszkanów w Peru, o. Stanisław Olbrycht, o. Bogdan Pławecki jest już trzecim franciszkaninem – po o. Dariuszu Mazurku i o. Jacku Lisowskim – który odkrył swoje powołanie misyjne i kapłańskie w kontakcie z męczennikami z Pariacoto.

Biskup Chimbote kilkakrotnie podkreślił w swojej homilii, że święcenia kapłańskie o. Bogdana są darem dla wspólnoty Kościoła. Są one wielkim darem w tym trudnym czasie dla szczupłej liczbowo franciszkańskiej delegatury w Peru, która - oprócz aktywnych parafii w Limie i Chimbote (gdzie znajduje się prężnie działający ośrodek rekolekcyjny) - objęła niedawno nową, ponad 30-tysięczną parafię w będącym dużym ośrodkiem uniwersyteckim mieście Trujillo, oraz kontynuuje działalność bł. Michała i Zbigniewa na rozległym górskim terenie misji w Pariacoto.

Święcenia o. Bogdana są prawdziwym darem dla wspólnoty w Pariacoto, która pomimo ograniczeń związanych z pandemią, stara się służyć wiernym w tym trudnym dla wszystkich czasie. Coraz więcej osób odchodzi - i to nie tylko z samego terenu misji - ale również z rodzin, które wyemigrowały do innych miast czy państw lub kontynentów. Coraz więcej osób choruje i znajduje się na krawędzi życia i śmierci.

Stąd czas pandemii który w większości realiów parafialnych Peru jest czasem całkowitego lub częściowego paraliżu działalności, dla misji w Pariacoto jest czasem wzmożonej pracy. Mimo ograniczeń pandemii udało się zorganizować bezpieczne obchody kilku świąt patronalnych, rozsianych po okolicy parafii franciszkańskich. 

Duża jest również liczba Eucharystii sprawowanych w tygodniu w intencji osób chorych, które walczą o przeżycie. Coraz więcej jest też pogrzebów, którym towarzyszy się w miarę możliwości i sytuacji. Mimo trudności związanych z zamkniętymi do tej pory drogami, bracia starają się docierać do wiosek, które proszą o opiekę duszpasterską, a które nie mogą uczestniczyć w Eucharystiach transmitowanych przez Internet z powodu problemów z prądem lub zasięgiem sieci telefonów komórkowych (w całym rejonie do tej pory nie ma kabla telefonicznego, w całym Peru jest zaledwie 8 km światłowodu).

Franciszkańskiego neoprezbitera i misję w Peru czekają nowe wyzwania. Na dzień dzisiejszy nikt nie jest w stanie przewidzieć rozwoju sytuacji pandemii, która przy obecnym tempie rozprzestrzeniania się, może zebrać jeszcze w tym roku nawet do 100 tysięcy ofiar. 

Absolutnie niewyobrażalne są konsekwencje ekonomiczne, porównywalne chyba tylko z ruiną gospodarczą i społeczną zastaną po upadku imperium Inków. Dodatkowym utrudnieniem jest paraliż polityczny, hamujący dotychczasowe działania rządu, który - na ile mógł - starał się pomagać ludności dotkniętej kryzysem sanitarnym i ekonomicznym.

Wstawiennictwu bł. Męczenników z Pariacoto powierzamy o. Bogdana Pławeckiego i całą misję w Peru. Niech świadkowie nadziei – bł. Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek, którzy żyli w podobnych czasach niepewności i zarazy, prowadzą ich naśladowców do odbudowywania ruin współczesnej cywilizacji. 

AGOFMConv/red.

Więcej informacji o misjach franciszkańskich na stronie: misje.franciszkanie.plTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij