Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Patron internautów

06.02.2021 . kg

6 lutego 2001 r. papież Jan Paweł II ustanowił św. Izydora z Sewilli patronem internautów i informatyków. Z okazji 20. rocznicy tego wydarzenia życzymy Wam, nasi drodzy Czytelnicy, aby Wasze życie było obfite we wszelkie dobro, Bożą pomoc i ludzką życzliwość. I zachęcamy do zapoznania się z krótką biografią także i Waszego patrona – św. Izydora.

Izydor z Sewilli urodził się ok. roku 560 w Kartagenie, w rodzinie, która wydała na świat wielu świętych. W czasie najazdu cesarza wschodniorzymskiego na Hiszpanię jego ojciec uciekł z żoną i dziećmi uciec do Sewilli. Jako dziecko Izydor nie garnął się do nauki. Wcześnie stracił rodziców, po których śmierci wychowaniem młodszego rodzeństwa zajął się najstarszy brat, Leander (także święty), który był wówczas arcybiskupem w Sewilli. Kiedy ariański król Wizygotów, Leowigild skazał na wygnanie Leandra, Izydor został wybrany na jego miejsce metropolitą Sewilli. Przez 35 lat rządził archidiecezją, umacniał Kościół w Hiszpanii, zwołując synody, tworząc szkoły i domy zakonne, wspierał kształcenie młodzieży.

Za jego czasów na synodzie narodowym w Toledo (633) ułożono symbol wiary, który przez długie wieki był odmawiany w liturgii nie tylko w Hiszpanii, ale poza jej granicami. Ustalono również dla całego państwa jednolitą liturgię i wyznaczono stałe terminy dla synodów. Mówiono o nim, że polotem dorównywał Platonowi, wiedzą – Arystotelesowi, wymową – Cyceronowi, wszechstronnością – Dydymowi, powagą – św. Hieronimowi, nauką – św. Augustynowi, a jego świętość życia porównywano do św. Grzegorza Wielkiego.

Zostawił też trwały ślad w literaturze kościelnej. W swoich pismach zwalczał arianizm, wykładał prawdy wiary i moralności, pisał o dziejach Gotów i Wandalów, którzy opanowali jego kraj oraz o cudach natury. Największym jego dziełem jest Etymologiarum sive Originum libri XX – próba pierwszej naukowej encyklopedii, ogólnej syntezy wiedzy, jaką za jego czasów posiadano.

Tuż przed śmiercią kazał przenieść się do katedry i w obecności biskupów pomocniczych, kapłanów i wiernych zdjął szaty biskupie i przywdział wór pokutny, posypał głowę popiołem i odbył spowiedź publiczną. Prosił obecnych, by mu odpuścili jego winy i by się za niego modlili. Zmarł 4 kwietnia 636 r.

Św. Izydor uważany jest za najwybitniejszego z hiszpańskich biskupów-świętych i za autora najpiękniejszych i najcelniejszych kazań Kościoła Zachodniego. Kanonizowany został w roku 1598 przez papieże Klemensa VIII, w roku 1722 przez papieża Innocentego XIII został ogłoszony doktorem Kościoła. Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest w dzienną rocznicę śmierci.

Jest patronem Internetu, internautów, Hiszpanii, informatyków.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij