Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Pedagogia św. Franciszka.

02.02.2015

Pedagogii św. Franciszka jest poświęcona najnowsza książka franciszkanina o. Emila Kumki, wykładowcy papieskiego fakultetu teologicznego św. Bonawentury w Rzymie. 

„Nie zaprzestanę nauczać braci. Pedagogia Franciszka w Compilatio Assisiensis” - to tytuł pozycji, która ukazała się właśnie w prestiżowym wydawnictwie Libreria Editrice Vaticana ze wstępem ks. Felice Accrocca, jednego z najwybitniejszych specjalistów od franciszkanizmu we Włoszech.

Ks. Accrocca pisze we wstępie: „Słowo Boże wypełniało cały świat Franciszka, dla którego przesłanie kenozy, pokory i ubóstwa Chrystusa, było u podstaw jego wizji i propozycji życia zakonnego”.

Pojęciem ściśle związanym z tą rzeczywistością, jak postrzega się to w licznych fragmentach Zbioru Asyskiego (Compilatio Assisiensis), jest miłosierdzie rozumiane w całej swej wymagającej miłości, także w chwilach gdy Franciszek musiał poświęcać własne przekonania by zachować jedność i pokój w braterstwie - podkreśla ks. Felice.

W takich momentach jest szczególnie widoczna walka wewnętrzna, oświecona łaską Bożą, przeciw własnemu charakterowi i temperamentowi. Badacze mówią o „surowości” Franciszka, zwłaszcza we fragmentach, w których opisany jest brak zachowywania Reguły i życia ewangelicznego przez braci. Reagował on na nie z energią, ale zawsze prowadzony przez miłość i nigdy przez złość czy przez wyniosłość bycia przełożonym - przypomina ks. Accrocca.

„Naturalność opowiadań źródła, które jest tu analizowane, pozwala także dzisiaj oddychać tym samym klimatem, w którym działy się te wydarzenia, i przeżywać z tą samą intensywnością przykład świętego z Asyżu” - mówi recenzent o pracy o. Kumki.

Compilatio Assisiensis jest dokumentem o niesłychanej wadze, oraz jednym z najbardziej autentycznych świadectw o św. Franciszku i o pierwotnym franciszkanizmie.

Głównymi autorami tych wspomnień przytoczonych przez Compilatio są towarzysze św. Franciszka i była to wielka zasługa o. Emila Kumki, że przywrócił na światło dzienne ich świadectwo, sprawiając, że dotarło ono do nas, sprawiając, że z tych opowiadań wyłoniła się osoba św. Franciszka, postać ze skóry i kości.

W książce o. Emila jest przedstawiony Franciszek przeniknięty nieskończoną miłością do ludzi i do wszelkiego stworzenia, uważny na losy ubogich, zdolny do oddawania chwały Panu w dobrej i złej doli. Człowiek, który zaniepokoił wielu swoim pragnieniem Ewangelii także dzisiaj jest zaczynem życia ewangelicznego.

red.

Emil Kumka „Io non smetterò di ammaestrare i frati - La pedagogia di Francesco nella Compilatio assisiensis”, Libreria Editrice Vaticana, 176 ss., luty 2015Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij