Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Peregryn z Città di Castello

07.07.2022 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

700 lat temu, 7 lipca 1322 r. w Quanzhou zmarł Peregryn z Città di Castello, włoski franciszkanin, biskup misyjny w Quanzhou w Chinach.

Posiadamy niewiele informacji dotyczących życia Peregryna przed nominacją na biskupa, której dokonał 23 lipca 1307 r.  bullą Rex regum papież Klemens V. Został konsekrowany na biskupa wraz z innymi pięcioma franciszkaninami (Andrzej z Perugii, Gerard Albuini, Mikołaj di Banzi, Urlyk z Seyfridsdorf i Wilhelm z Villanova), których Ojciec Święty zamierzał wysłać do Chin, by wspomóc działalność misyjną Jana z Montecorvino.

Peregryn przyszedł na świat w połowie XIII w. w Città di Castello w Umbrii. Po przybyciu do Chin biskupi mieli konsekrować również Jana. Misjonarze wyruszyli najprawdopodobniej jeszcze w 1307 r. Ostatecznie w miejsce Wilhelma papież Klemens V wysłał biskupa Andreuccia z Asyżu. W czasie podróży zmarli Mikołaj, Andreuccio i Urlyk, a pozostali dotarli między 1309 a 1313 r. do Chanbałyku. Po konsekracji Jana ustanowiono pierwszą hierarchię katolicką w Chinach. Peregryn wraz z Andrzejem przez pięć lat pozostali w stolicy u boku Jana z Montecorvino. Gerard wyjechał do Quanzhou. Po jego śmierci biskupem w Quanzhou został Peregryn.

Jakiś czas po objęciu stolicy napisał list do swoich współbraci z Wikariatu Wschodniego, który nosi datę 30 grudnia 1318 r. Do Peregryna dołączył Andrzej, który był świadkiem jego śmierci 7 lipca 1322 r. W 1322 r. diecezję w Quanzhou objął Andrzej z Perugii.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij